İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni 5.8 inç iPhone’un Detayları Belli Oldu

Bugün, DigiTimes dün gündeme gelen 5.8 inç iPhone için bir söylentiyi paylaştı. Apple’ın 5.5 inç iPhone üzerinde önemli bir boyut artışı planladığını ve 5.8 inç ekran boyutuna geçiş planları yaptığını belirtti.

teknik destek

İddialarını Apple‘ın patentleri ile doğrulayan DigiTimes, esnek OLED ekran ile söylentinin mantıklı oluşuna da dikkatleri çekti. Ayrıca esnek OLED ekran ile yeni iPhone’un kenarlarında özel kısayollara yer verileceği de gelen bilgiler arasında. Hatta Apple’ın bu konuda DisplayMate ile işbirliği yapacağı belirtiliyor. Böyle bir durumda iPhone’ların klasikleşen yan çerçevelerin ortadan kalkacağı anlamına da geliyor.

samsung-galaxy-s7-edge

Samsung ekran üzerinde yan uygulama kısayollarını hali hazırda Edge modellerinde kullanıyor ve oldukça işlevsel bir özellik olduğu açık. Apple’ın patentinde Samsung’un uyguladığı yöntem benzeri bir detaylandırma mevcut. Kimisine göre bu Apple’ın Samsung’u taklit etmesi gibi duruyor olsa da Apple’ın patenti 2011 yılına ait. Bu sebeple Apple’ın çok daha önceden böyle bir planlama yaptığı açık.

Apple’ın ekranın yan tarafına koyacağı bu özel kısayollarla, sanal tuşlarla ses düzeyini ayarlama, kamerayı açma gibi kısayolları patentinde gösteriyor.

Şimdiye kadar ortaya çıkan söylentiler Apple’ın esnek OLED ekran için planlarını adeta doğrular nitelikte. Şirketin bunu en iyi şekilde sağlamak amaçlı uzun zamandır çalışma yaptığı da açık. Ve yine söylentiler Apple’ın 2017 veya 2018 yılında bu planlarını yeni nesil, muhtemelen iPhone 7s veya iPhone 8 üzerinde uygulayacağını gösteriyor.

Apple’ın LCD’den OLED ekrana geçiş yapması çok daha iyi renk hassasiyetini gelecek nesil iPhone’lara getireceği anlamına da geliyor.

Apple’ın bu tip panelleri genellikle gelecek nesil ürünlerinde görülecek gibi kesin bir anlam taşımamaktadır. Sadece Apple’ın planları hakkında fikirler vermektedir. Apple’ın OLED ekrana geçiş yapması mümkün ancak böyle bir yapıda geçiş yapmaması da mümkün. Yine de bir süre 5.8 inç iPhone için çok daha fazla söylentinin gündeme geleceği açık.

müşteri hizmetleri