İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni 9.7 inç iPad Aslında Yeni Değil!

iFixit, geçen hafta Apple’ın duyurduğu yeni 9.7 inç iPad‘iyi parçalarına ayırmaya hazırlanırken kısa bir tanıtım yazısı yayınladı ve şaşırtıcı olmayacak bir şekilde tabletin içinin ilk bakışta orjinal iPad Air’e çok benzediğini göstermiş oldu.

iPad Air ve 9.7 inç iPad

Yukarıda yan yana duran görsellerde de görüleceği üzere, iFixit soldaki orijinal iPad Air’in sağdaki yeni 9.7 inç iPad’e kıyasla biraz daha büyük bir Wi-Fi modülüne sahip olduğunu belirtiyor. Ancak tabletlerin iç görünümü arka kapağının çıkartılmasıyla ortaya çıkan görüntü ilk bakışta hemen hemen aynı duruyor.

iFixit, cihazın ön panelinin yapıştırılmış olması ve her şeyi yerinde tutan güçlü yapışkan nedeniyle yeni 9.7 inç iPad’in onarılmasının oldukça zor olduğunu söylüyor. Yeni iPad modelinin tek artı noktası ise pilinin mantık devre karına lehimlenmemiş olması olarak belirtiliyor.

Yeni 9.7 inç iPad Parçaları

Yeni 9.7 inç iPad’i öne çıkartan en önemli yönü ise kesinlikle uygun fiyatlı olması. Apple’ın şimdiye kadar sattığı en ucuz tabletin Türkiye fiyatı 1.599 TL’den başlayor. iPad Air 2’ye kıyasla daha parlak bir ekrana ve daha hızlı bir A9 çipe sahip olan yeni 9.7 inç iPad, bu yönleri ile iPad Air 2’yi ardında bırakıyor.

Beşinci nesil iPad (yeni 9.7 inç iPad), iPad Air 2’ye kıyasla biraz daha kalın ve ağır. Çünkü Apple maliyetleri düşürmek için anti-reflektif kaplamalı tamamen lamine ekranı bu iPad’inde kullanmadı.

Tabletin teknik özellikleri ise iPad Air 2 ile hemen hemen eşdeğer olsada farklılıkları yok değil. Yeni 9.7 inç iPad, 264 PPI 2.048 x 1.536 çözünürlüğünde bir ekran, arka tarafta 8 megapiksel iSight kamera, ön tarafta 1.2 megapiksel FaceTime kamera, çift hoparlör, lightning konektörü, 3.5 mm kulaklık girişi, Apple Pay desteği, Touch ID ve Bluetooth 4.2 gibi gelişmiş teknolojilere sahip.

Yeni 9.7 inç iPad, başta Türkiye’de olmak üzere onlarca ülkede şu anda Apple Store, Apple Online Store, üçüncü taraf perakendeciler ve operatörler aracılığıyla satın alınabiliyor.