Yeni Bandrol Vergisi ile iPhone, iPad ve Mac’ler için Zam Kapıda!

Apple Zam

Yılın başında artan dolar karşısında daha fazla duramayan Apple Türkiye, başta iPhone olmak üzere tüm Apple ürünlerinde, sadece Türkiye’de geçerli olan rekor bir zam yapmak durumunda kalmıştı. Nitekim bu zam, sadece Apple ürünleri ile sınırlı kalmamış ve diğer üreticilerde ürünlerinin satış fiyatlarına zam yapmak durumunda kalmışlardı. Gözüken o ki telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar için yeni bir zam kapıda!

teknik destek

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi amacıyla bazı Kanun ve KHK’larda değişiklik yapan Kanun Tasarısı’nı, üç günlük yoğun mesaisinin ardından kabul etti. Bu Kanun Tasarısı’nda dikkat çeken en önemli detay ise yeni bandrol uygulaması oldu. Tasarıyla, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Gelirleri Kanunu’nda değişiklik yapılıyor.

Tasarıya göre; cep telefonlarından yüzde 6, bilgisayarlardan yüzde 2, televizyon alıcılarından yüzde 10, işitsel yayınları alabilen her türlü cihazdan ise yüzde 10 bandrol vergisi alınacak.

Yeni düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceği şimdilik belirsiz ancak yürürlüğe girer girmez, tüm akıllı telefon, bilgisayar ve tablet üreticilerinin ürünlerine birer birer zam yapacakları kesin. Elbetteki firmalar bu vergi ile oluşacak artışı üstlenebilirler veya bir süre boyunca ürünlerine yansıtmayabilirler ancak bunun pek ihtimal dahilinde olmadığını belirtelim.

Ayrıca, bandrolsüz cihaz satışı yapanlara kesilen cihaz bedeli tutarındaki idari para cezası, bandrol ücretinin iki katına düşürülürken, bu cihazları satın alanlara kesilen idari para cezaları ise kaldırılıyor.

müşteri hizmetleri