İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Bir iPhone Satın Almak için İyi Bir Zaman mı?

Bu konuda tarafıma farklı farklı takipçilerimizden sorular geliyor. Sorular genelde “Yeni bir iPhone satın alacağım doğru bir zaman mı?”, “iPhone 6s/6 alacağım, sizce ne yapayım” şeklinde değişiyor. Ben de bu ve benzeri sorulara kapsamlı bir cevap vermek için böyle bir yazı kaleme almaya karar verdim.

Öncelikle iPhone 6s’in dahi yenilenme sürecinin geldiği bir dönemdeyiz. Çok değil bundan -muhtemelen- 2 ay sonrasında Apple yeni iPhone’ları tanıtacak. iPhone 7 serisi böylece karşımıza çıkmış olacak. Üstelik fiyatlandırma bakımından şu anda alacağınız 16 GB iPhone 6s fiyatına 16 veya 32 GB iPhone 7 almanız mümkün olacaktır. Genelde yeni iPhone’lar bir önceki nesil iPhone’ların fiyatının yerini almaktadırlar. Yani yeni iPhone diye bir zamn söz konusu olmayacaktır. Eh belki 50-100 TL arasında artan bir fiyatlar söz konusu olabilir.

Yakın zamanda iPhone 6s serisi başta olmak üzere hemen hemen tüm iPhone’lar zamlandı. Düne kadar 3.000-3.100 TL’ye alınan 16 GB iPhone 6s’i şu anda 3.250 TL’ye alabiliyorsunuz. Bu yönü ile de iPhone 6s almak için kesinlikle iyi bir zaman değil.

Peki ya ille de yeni bir iPhone almak istiyorum diyenler için ne yapılmalı? Öncelikle elinizdeki iPhone modeline bir bakın. Eğer ki iPhone 6 veya SE kullanıyorsanız iPhone 6s almak kesinlikle yanlış olacaktır. iPhone 5s kullanıcıları için de bu geçerli. Ama uzun vadeli cihaz arayışında olmayanlar örneğin bir iPhone 5, iPhone 4s gibi cihaz kullanıcıları zaten performansı ile ciddi bir verimlilik sunan iPhone 6s’e gönül rahatlığı ile geçiş yapabilirler. Ancak 2 ay sonra tanıtılacak olan iPhone 7’yi gördüklerinde pişman olmamak kaydı ile. Tasarımı benzer dahi olsa, kamerası aynı dahi olsa yeni model yeni modeldir arkadaşlar bunu unutmayalım.

Yazımı noktalarken tekrar etmek istiyorum;

  • iPhone 6
  • iPhone 5s
  • iPhone SE

kullanıyorsanız daha iyi bir iPhone arayışına girmeniz için zamanlamanın oldukça kötü olduğunu tekrarlayım.