Şimdi yükleniyor

Yeni Bir Telefon Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

iPhone-vs-Android-Kolay-Kullanim

Yeni Bir Telefon Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Günümüzde akıllı telefonlar çok iyiler ve bir seçim yapmak gerçekten çok zor. Ancak satın alacağınız telefonu yıllarca kullanmayı planlıyorsanız bu yazımızda sizin için doğru olan telefona sahip olmanız için gereken her şeyi açıklığa kavuşturuyoruz.

teknik destek

En çok nelere dikkat ettiğinizi biliyoruz: Ekran boyutu, kamera kalitesi ve pil ömrü… Bunları baz alarak seçim yapmanızı kolaylaştırmaya yardımcı olacağız.

Bunlar Aklınızda Bulunsun

Telefonu önce elinize alıp test etmeye çalışın: Şahsen, elinize alıp test ettiğiniz bir telefonun, kullanımı, internette gördüğünüz fotoğraflar veya videolara göre değişebilir. Kendi testinizi yaptığınızda belki ondan nefret edeceksiniz belki de onu daha çok seveceksiniz. Bu yüzden onu elinize alıp test etmenizde fayda var.

Satın alma yolu olarak interneti tercih edin: İndirimleri takip edin. Tercihiniz, telefonu internet üzerinden satın alma yönünde yapın.

Zaten bir sürü iPhone uygulaması ve iTunes filmi satın aldıysanız: Hala satın alımlarınıza erişmek istiyorsanız direkt iPhone satın alın. Benzer şekilde, yalnızca Android’e özgü herhangi bir yazılıma yatırım yaptıysanız çitin o tarafında kalmanız yerinde olacaktır.

Bir koruma kılıfı ve cam ekran koruyucusu satın alın: Telefonunuzu istenmeyen hasarlardan korumak için satın alımı gerçekleştirdiğiniz an, hemen bir koruma kılıfı ve cam ekran koruyucu alın.

Bir Android Telefon Satın Alacaksanız

Android’te bugüne kadar sunulandan daha iyi yerel haritalar uygulaması ve dijital asistan desteği vardır (Google Assistant veya Google Sesli Arama). Bir diğer Android avantajı ise birçok insanın kullandığı Google hizmetleriyle doğrudan bağlantılı olmasıdır. Büyük güncellemeler genellikle Mayıs veya Haziran aylarında duyurulur ve genellikle ilk olarak Google’ın resmi Nexus veya Pixel telefonlarına gelir. Ancak güncellemeler için bu zaman çizelgesi son zamanlarda daha az tutarlı hale geldi.

Şunlara Dikkat Edin

Android 7.0 veya Üstü: Şu anki işletim sistemi size, üstün pil performansı dahil olmak üzere pek çok yeniliği ve gelecekteki Android güncellemelerini sunacaktır.

Android 6.x: Her ne kadar bu sürüm eski olsa da henüz eskimiş değildir. Bazı telefon üreticileri muhtemelen bu sürümdeki cihazları için bir yükseltme sunacaklardır. En çok satan akıllı telefon üreticilerinin cihazlarını bu yüzden tercih edebilirsiniz.

iPhone Satın Alacaksanız

iOS güncellemeleri, neredeyse her telefon için zamanında gelir. iPhone’lar yazılımsal yönden zamanda daha az gelişme gösterirler ve Mac gibi diğer Apple ürünleriyle kesintisiz bir entegrasyona sahip olmaları sebebiyle tercih sebebidirler. Apple genellikle en yeni, büyük iOS sürümünü Haziran ayında tanıtır ve geliştiricilerin kullanıma sunar ve Eylül ayında yayınlar.

Şunlara Dikkat Edin

Eski iPhone’lar Daha Ucuzdur: Eski model iPhone’lar daha uygun fiyatlarda satılmaktadır ancak gelecekteki telefonlarda varolacak olan danınımsal tabalı özelliklere dayalı yazılımsal geliştirmeleri alamazlar.

iPhone’un 10. Yıldönümünü Bekleyin: Eğer mümkünse, bu yıl tanıtılacak olan iPhone modeli için bekleyin. Çünkü Apple’ın, iPhone’un 10. yıldönümüne özel büyük bir iPhone’u sunması bekleniyor.

Geniş mi Yoksa Küçük Ekranlı Bir Telefon mu İstersiniz?

Küçük bir ekranlı (4.5 inç ve altı) bir telefon satın almakta ısrar ediyorsanız, iPhone SE’yi tercih edebilirsiniz. Ancak uzun süreli bir kullanım için 4.7 inç ile 6 inç arasında bir ekrana sahip telefonu satın almanızı öneririz.

Şunlara Dikkat Edin

4.7 inç ve Daha Büyük Ekranlılar için: Minimum ekran çözünürlüğünün 1080p olmasına dikkat edin.

5.5 inç veya Daha Büyük Ekranlılar için: 2,560×1,440 çözünürlük, özellikle 5.5 inç ve daha büyük ekranlılar için daha iyidir.

Kamera Kalitesi

Eğer kamera yönünden yeterli bir teknik bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki listelediklerimize dikkat etmenizi öneririz.

Şunlara Dikkat Edin

Megapiksel: Daha yüksek megapiksel her zaman yüksek kaliteli çekimler yapabileceğiniz anlamına gelmez. 12 megapiksellik bir kamera, 16 megapiksellik kameradan daha iyi fotoğraflar çekebilir.

Çift Lensli Arka Kamera: Bir telefonda çift lensli arka kamera varsa, bu opsiyonel bir derinlik efekti (arka plan bulanıklığı olarak da bilinir) oluşturmak veya size geniş açılı fotoğraf çekebilme seçeneği sunmak içindir.

Optik Görüntü Sabitleme (OIS): Bu, el titremesiden veya sarsıntısından meydana gelen bulanıklığı önlemek içindir. OIS özellikle iç mekanlarda çekim yaparken veya düşük ışıklı koşullarda çekim için size yardımcı olur.

Diğerleri: Çoğu telefon kamerasında HDR, zamanlayıcılar, çeşitli modlar ve bol miktarda filtre ve efekt bulunmaktadır. Bunları dikkate almanızı öneririz.

Pil Ömrü ve Performansı

Bazı akıllı telefonlar her ne kadar gelişmiş teknoloji ile donatılmış olsalarda beklenen pil ömrü ve performansını sunmazlar. Bu yüzden genelde pil en önemli konulardandır.

Şunlara Dikkat Edin

Şarj Alışkanlığı: Çoğu telefonu, günde bir kez şarj etmeniz gerekecektir. Buna göre planlamanızı yapın. Telefonunuzdaki şarj yönlendirmelerine dikkat ederek cihazınızı şarj edin. Telefonu sık sık şarj etmek iyi değildir.

Pil Kapasitesi: Genellikle 3.000mAh veya daha üstü pil kapasitesindeki telefonları tercih edin.

Pil Kullanımınızı Optimize Edin: Ekran parlaklığınız, navigasyon/harita, müzik gibi pek çok etken pil kullanımızı yüksek oranda etkiler. Bunları en iyi şekilde optimize ettiğinizden emin olun. Mesela ekran parlaklığınızı maksimum seviyede tutmayın.

İşlemci ve Yazılım: Pilinizi etkileyen en önemli etkenlerden ikisi de, işlemci ve yazılımınızdır. Apple’ın çipleri genelde iOS ile kesintisiz bir eşzamanlı çalışma yapısına sahip olduklarından eşsiz bir pil performansı sunarlar. iOS ekosistemi de pil performansını yükseltmek konusunda oldukça başarılıdır.

Bonus Özellikler

Alacağınız telefonda aşağıdaki özelliklerin de olması sizin için daha iyi olacaktır.

  • Parmak izi tarayıcısı,
  • Android telefon alıyorsanız microSD kart desteği,
  • Suya dayanıklılık (IP67 veya daha üstü bir sertifika ile),
  • Kablosuz şarj desteği,
  • Stereo hoparlör.
teknik destek