İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni iMac Pro, A10 Fusion Çipi Sayesinde “Hey Siri” Özelliğini Destekleyecek!

Geliştirici Jonathan Levin, Steven Troughton-Smith ve Guilherme Rambo tarafından Apple’ın macOS ve BridgeOS 2.0 kod yapısında yapılan bazı araştırmalara göre, yakın zamanda piyasaya çıkacan olan iMac Pro’da 512MB RAM ile A10 Fusion çipi yer alacak. iMac Pro’daki A10 çipinin tam olarak ne gibi bir görev üstleneceği henüz bilinmiyor ancak muhtemelen yeni iMac’e her zaman açık, sürekli sahibini dinleyen “Hey Siri” özelliğini getirecek.

İlk olarak Troughton-Smith tarafından ortaya atılan bu iddia A10 Fusion çipi sayesinde mümkün olacak. Bu çip sayesinde, iMac Pro’nun önyükleme işlemi hızlandırılacak, güvenliği yükseltilecek ve çip sayesinde kullanıcıdan gelecek olan “Hey Siri” komutu beklenecek.

“Hey Siri” teorisi, hem BridgeOS için hem de macOS’ta keşfedilen “Hey Siri” için kurulum sürecini paylaşan Guilherme Rambo tarafından hızla doğrulandı.

Mac’lerde ARM tabanlı çipin kullanılacağı yönünde söylentiler bir süredir vardı ve geçen yıl Touch Bar’ı güçlendirmek için MacBook Pro’da kullanılan T1 çipinin görülmesi ile bu iddialar güç kazanmıştı. Nitekim tüm bu iddialar, Şubat ayında Bloomberg’in bir haberinde doğrulanarak Mac’lerde ARM tabanlı bir çipin ekleneceği iddiası ile büyük güç kazanmış oldu.

Pike Universum, Haziran ayında yeni iMac Pro’nun Secure Enclave’i içerdiğini bildirdi ve bu da cihazda MacBook Pro’da olduğu gibi gerçekten ARM tabanlı bir işlemcinin yer alacağının göstergesiydi.

Haziran ayında, WWDC’de tanıtılan yeni iMac Pro’nin önümüzdeki ay piyasaya sunulması planlanıyor ancak Apple, 4.999 dolardan başlayan fiyat etiketi ile sunulacak olan üst düzey masaüstü modeli için net bir çıkış tarihi vermiyor.