İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni iMac’ler Intel Xeon E3 İşlemci, 64GB RAM, AMD Graphics ve Thunderbolt 3 ile Geliyorlar!

Bu hafta başlarında Apple, yeni iMac modelleri üzerinde çalıştığını doğrulayarak nadir görülen bir harekette bulunmuştu. Apple, yeni iMac modellerinde ne gibi yükseltmeler yapılacağı konusunda herhangi bir ayrıntı paylaşmadı ancak yeni masaüstü Mac modellerinin özellikleri hakkında bazı detaylar ortaya atıldı.

Bu yıl tanıtılacak olan iMac’lerin aşağıdaki teknik özelliklere sahip olacağı iddia ediliyor;

Intel Xeon E3 İşlemci: Yeni iMac modellerinin, sınıfının en iyisi Intel Xeon E3-1285 v6 işlemcisine sahip olması bekleniyor. Intel henüz yongayı henüz piyasaya sürmedi, ancak önceki nesil E3-1285’e dayanan işlemci aslında E3-1280 v6 ve entegre Intel HD Grafik P630’u olabilir.

16GB – 64GB Arası ECC RAM: Mevcut Mac Pro’ya uygun olarak, 32GB veya 64GB’a ayarlanabilen 16GB ECC RAM’e sahip iMac modellerini görmemiz söz konusu olabilir. iMac’lerde şu anda 16GB veya 32GB’a göre yapılandırılabilen ve 8GB olmayan ECC RAM mevcut. ECC RAM, veri bozulmasını ve sistem çökmelerine neden olan hataları tespit edebilir ve onarabilir. Hele bir de DDR3L veya DDR4 olacaksa söyleyecek söz yok.

Daha Hızlı NVMe SSD’ler: Bir sonraki iMac’lerin 2 TB’a kadar olan kapasitelerde, daha hızlı NVM Express PCIe tabanlı flaş depolama alanına sahip olacağını iddia ediliyor. Mevcut 4K ve 5K iMac modelleri ayrıca NVTe PCIe tabanlı SSD’ler veya 2 TB’ye kadar Fusion Drive ile yapılandırılabiliyorlar.

AMD Graphics: Yeni iMac’lerin, sanal gerçekliği ve profesyonel uygulamalarını destekleyen AMD Graphics’e sahip olması bekleniyor. Bir sonraki iMac’e AMD Graphics’lerin dahil edilmesi, daha önce Bloomberg tarafından dile getirilmişti. Şu anki 27 inçlik iMac, AMD Radeon R9 GPU’larını kullanıyor.

Thunderbolt 3: Thunderbolt 3 portları, en yeni MacBook Pro’da zaten mevcut ve bu yüzden bir sonraki iMac’lerde yer alacak olmaları kesinlikle şaşırtıcı değil. Thunderbolt 3, tek bir kablo üzerinden güç, USB, DisplayPort, HDMI ve VGA aktarımı yapabiliyor ve birçok aksesuar ve çevre birimlerini bağlamak için tek noktadan bir standart oluşturuyor.

Rapor, bir sonraki iMac modellerinin Ekim ayının sonlarında duyurulacağını ve yeni bir klavyeye sahip olacaklarını iddia ediyor. Daha önce yayınlanan bir raporda, Touch Bar ve Touch ID’ye sahip, bağımsız bir klavyeden söz edilmişti. Muhtemelen bahsi geçen klavye tam olarak bu.

Ayrıca Apple’ın, Mac Pro için 8K harici bir ekran üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. Bu daha önce duyduğumuz bir söylenti değil ancak Apple, yeni bir Apple markalı profesyonel ekran üzerinde çalıştığını onaylamıştı. Geçtiğimiz günlerde Dell, 5.000 dolara 32 inçlik 8K ekranını duyurmuştu. Apple’ın ekranının fiyatının ne olacağı ise kesinlikle belirsiz.