İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni iPhone ve MediaTek Yongalar!

Qualcomm ve Apple arasında süren patent mücadelesinin haberini yapmıştık. Fakat, iPhone modellerindeki modemler konusunda Qualcomm büyük bir yükü üstleniyor. Apple’a modem konusunda yardımcı olan bir diğer firma ise Intel.

Qualcomm ile Apple arasındaki ticari ilişkilerin durmasıyla Intel’in tüm yükü kaldırması gerektiği ve bu yüzden çözüm arayışında olduğu söylenen Apple, MediaTek ile görüşmelere başladı.

Yeni iPhone Modellerinde MediaTek Yongalar Olacak!

Gus Richard tarafından paylaşılan bilgilere göre konu hakkındaki sessizlik ortadan kalktı. Richard, Apple’ın modemleri ile ilgili Intel’i de gündemden çıkarak, MediaTek ile çalışacağı söyleniyor.

Zaman konusunda ise kesin bir bilgi bulunmuyor. Bu yıl karşımıza çıkacak olan yeni iPhone modelleri için donanım anlaşmaları çoktan yapıldığı için MediaTek modemlerin bulunduğu iPhone modelleri 2019 yılında karşımıza çıkacaktır.

Hep Qualcomm ile çalışan Apple, son yıllarda Intel’den de modem almaya başlamıştı. Fakat, Qualcomm ile verilen hukuk mücadelesi yüzünden tüm yük Intel’in omuzlarında kaldı.

Yeni iPhone ve MediaTek İşbirliği!

Bizce Richard tarafından yapılan açıklamalar pek tutarlı değil. Apple’ın her sene üretim yaptığı akıllı telefon sayısına baktığımızda, LTE modem gibi kritik bir parça için tek tedarikçiye güveneceğini sanmıyoruz. Apple’ın kendi modem yongalarını üretmek için çalışmalar yaptığı da biliniyor.

Elbette, üretimi kendi yapabilecek seviyeye gelene kadar modemlerin dışardan temin edilmesi gerekiyor. Paylaşılan son rapora göre Eylül ayında karşımıza çıkacak olan yeni iPhone X modellerinde bulunan yüzde 30’luk bölümünü Qualcomm, kalanını ise Intel üretmiş.