Yeni MacBook Pro (2016), Apple için Başarı mı Hayal Kırıklığı mı?

yeni_macbook_pro

Apple, bu yılın Ekim ayında düzenlediği özel etknilikle 2016 MacBook Pro’yu tanıttı ve piyasaya sürdü. Yeni MacBook Pro modeli müşterilerin gereksinim duyduğu alanların çoğunda sağlarken, cihazın pil ömrü ekstra ekstra olumsuz bir değer olarak gündemde yerini koruyor.

Apple, tümüyle yenilenen MacBook Pro’yu duyurduğunda, bilgisayarın 10 saate varan pil ömrüne sahip olduğunu söylemiş ve bilgisayarın ilk gözden geçirmelerinin bu talebi çoğunlukla karşıladığını açıklamıştı. Ancak yeni MacBook Pro’nun sahipleri, özellikle de Touch Bar ile donatılmış olanların sahipleri, cihazlarının değil 10 saati 4 saati anca gördüğünü söylüyorlar.

O zamandan bu yana Apple macOS’u acil gündemle güncelledi ve birçok MacBook Pro sahibi pil ömürlerinin önemli oranda arttığını söylediler. Buna ek olarak, Apple’ın yeni MacBook Pro serisinde daha yüksek kapasiteli bir pil kullanmayı planladığı belirtildi ancak nihayetinde bu durum daha belirginleşmedi.

Consumer Reports, yeni MacBook Pro hakkındaki görüşleriyle öne çıktı ve ilk kez şimdiye kadar ki önerisini paylaşmamaya karar verdi.

Consumer Reports’un görüşlerini neden 2016 MacBook Pro için bugün bir tavsiye vermediğini tam olarak açıklayan şirket, üç farklı yeni MacBook Pro modelini test ettiklerini belirtiyor. Bu cihazlar;

  • Touch Bar’lı 13 inç MacBook Pro,
  • Touch Bar’sız 13 inç MacBook Pro,
  • Touch Bar’lı 15 inç MacBook Pro.

Ve şirketin yaptığı açıklama:

“Ard arda yapılan üç testte Touch Bar’lı 13 inçlik model ilk denemede 16 saat, ikincisinde 12.75 saat, üçüncüsünde ise sadece 3.75 saat pil ömrü performansını gösterdi. Touch Bar’sız olan 13 inçlik model ise ilk testlerde 19.5 saat çalışırken diğerinde sadece 4.5 saat çalışabildi. Ve 15 inçlik dizüstü bilgisayarının pil performansı 18.5 ila 8 saat arasında değişti.”

2016 MacBook Pro serisinin ekranı ve performansı üzerinden yoğunlaşarak konuyu ele alacak olursak, her şeye rağmen yeni MacBook Pro’nun çok başarılı sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

Consumer Reports’un farklı pil ömrü sonuçlarını görmezden gelinemeyecek kadar büyük sonuçlar olduğunu ve sonuçların bir öneri vermek için yeterli olmadığını belirttiğini söyleyelim.

Comments are closed.