Yeni MacBook Pro Tanıtıldı! İşte Yeni MacBook Pro’nun Özellikleri ve Fiyatı

yeni-macbook-pro-touch-bar

Apple bugün düzenlediği “hello again” özel etkinliğinde uzun zamandır hakkında konuşulan ve beklenen yeni MacBook Pro’yu tanıttı. Hemen hemen söylentilere dahil olan ve beklenildiği gibi çıkan yeni MacBook Pro’nun özelliklerine ve Apple tarafından açıklanan fiyatına haberimizde detaylı olarak bakacağız.

teknik destek <

Yeni MacBook Pro’nun Özellikleri

Apple’ın yeni MacBook Pro ile daha önce kullanılamayan pek çok altın özelliği kullanılabilir hale getirdiğini belirtelim. Yeni MacBook Pro şimdiye kadar ki en ince Pro modeli. 13 inç ve 15 inç ekran boyutlarında sunulan yeni model gümüş ve uzay grisi renk seçenekleri ile geliyor.

yeni-macbook-pro

Yeni MacBook Pro sadece 14.9 mm incelikte ve önceki nesile göre %17 daha ince bir formda. Önceki nesile göre %23-25 gibi bir oranda daha az hacimden söz ediyoruz. Ağırlığı ise kasasının tümüyle metal olmasına rağmen sadece 1,37 kg (13 inç model). 15 inç modeli ise 13 inçe göre biraz daha ağır, daha büyük ve 1,83 kg.

Yeni MacBook Pro’da tümüyle yenilenmiş 2x Force Touch destekli bir Trackpad yer alıyor. Klavyede ise yeni nesil kelebek mekanizması yer alıyor.

macbook-pro-touch-bar

Yeni MacBook Pro’nun en dikkat çekici yönü ise Touch Bar’a sahip olması. Klavyenin hemen üst kısmına yerleştirilen bu Touch Bar mevcut Mac modellerindeki fonksiyonel düğmelerin ve daha fazla seçeneğin yapılabildiği bir alan olarak dizayn edilmiş.

Touch Bar üzerinden emojilere erişim sağlayabiliyor, uygulama içi özellikleri kolayca kullanabiliyor ve özellikle klavyede yer alan tüm fonksiyonel işlevleri rahatça gerçekleştirebiliyorsunuz.

yeni-macbook-pro-touch-bar

Touch Bar’da iOS’ta yer alan QuickType önerileri yer alıyor. En önemli özelliği ise bünyesinde Touch ID’yi barındırıyor olması. Böylece ilk Touch ID’li MacBook Pro’ya merhaba demiş bulunuyoruz.

Yeni nesil MacBook Pro’da yer alan Touch ID iPhone 6s ve sonrasında yer alan ikinci nesil Touch ID ve safir kristal kaplamasına sahip.

Yeni nesil MacBook Pro’da T1 Chip adında özel bir çip yer alıyor. Bu çip Touch ID ve diğer güvenlik eylemlerini kontrol ediyor.

Touch Bar ve Touch ID sadece 15 inçlik modele münhasır olarak sunuluyor.

yeni-macbook-pro-ekran

Yeni MacBook Pro’nun ekranı ise %67 daha parlak ve %67 daha yüksek kontrast oranı ile %25 daha fazla renk sunuyor. Ekran daha az güç tüketiyor ve 12 inç MacBook ekranı gibi ince formda geliyor

15-inc-macbook-pro-islemci

Yeni MacBook Pro’nun 15 inç modelinde 2.6 GHz bellek ile altıncı nesil, dört çekirdekli Intel Core i7 yer alıyor. 3.5 GHz’e kadar Turbo Boost, 16 GB 2133 MHz bellek, 256 GB PCIe tabanlı SSD ve 2 GB belleğe sahip 14nm üretim teknolojisi ile üretilen Radeon Pro 450 ile desteklenen yeni MacBook Pro önceki nesle göre 2.3 kat daha hızlı.

yeni-macbook-pro-islemci

13 inç MacBook Pro’da ise 2.0 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 beya i7 işlemcisi ile 3.1 GHz’e kadar Turbo Boost, 8 GB 1866 MHz bellek, 256 GB PCIe tabanlı SSD ve Intel Iris Graphics 540 yer alıyor.

SSD konusunda ise Apple’ın çığır açtığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 2 TB için saniyede 3.1 GB’a varan veri aktarım hızı söz konusu.

Yeni MacBook Pro’da 2 kat daha yüksek ses seviyesine sahip, tümüyle yenilenmiş dinamik bir hoparlör yer alıyor.

yeni-macbook-pro-ozelligi

15 inç MacBook Pro’nun grafik performansı; 3D grafiklerde önceki nesle göre %130 daha hızlı. Oyun performansında %60, video düzenlemede ise %57’ye varan oranda önceki nesle göre daha yüksek hız söz konusu.

13-inc-macbook-pro-performansi

13 inç MacBook Pro’nun grafik performansı; 3D grafiklerde önceki nesle göre %103 daha hızlı. Oyun performansında %76, video düzenlemede ise %76’ye varan oranda önceki nesle göre daha yüksek hız söz konusu.

13 inç ve 15 inçlik her iki modelde de, dört adet Thunderbolt 3 girişi yer alıyor. USB-C ile hem DisplayPort 2 ve saniyede 10 GB veri aktarımı sağlayan 2. jenerasyon USB 3.1 çıkışı sunuluyor.

Her iki modelinde pil ömrü 10 saate kadar olarak belirtilmiş.

Yeni MacBook Pro’nun Fiyatı

13 inç MacBook Pro 5.999 TL’den, 15 inç MacBook Pro ise 9.499 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Şu anda Apple Online Store’dan sipariş verebilirsiniz.

müşteri hizmetleri