İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yenilenen 12 inç Retina Ekranlı MacBook Parçalarına Ayrıldı

Evet yine baş rolde iFixit yer alıyor ve bu seferki hedefinde yenilenen 12 inç retina ekranlı MacBook var. Derinlemesine cihaz incelemeleri ile, cihazlar üzerindeki üretim sonrası tüm sır perdelerini kaldıran iFixit yenilenen MacBook için de fazlasıyla detayı paylaşmış durumda.

iFixit, yeni nesil 12 inç MacBook’un derinlemesine incelendiğinde önceki nesil ile hemen hemen farksız olduğunu söylüyor. Bu küçük değişikliklerde en dikkat çeken detay ise USB-C konnektörüne ait. Önceki nesilde birden fazla parça olarak yer alan USB-C konnektörü, yeni nesil MacBook’ta tek parça olarak yer alıyor.

Tri kanat vidalarda da Apple birtakım değişikliklere gitmiş. Biraz daha güncellenmiş tasarımla yer alan tri kanat vidalarla birlikte menteşeye bağlı olan torx video artık herhangi bir tornavida müdehalesinde otomatik olarak parçalanan bir madde ile doldurulmuş. Bu Apple’ın yetkisiz onarımları önlemek için aldığı bir önlem olarak gösteriliyor.

Ayrıca 2016 MacBook’un pil kapasitesinde de hafif bir yükseltilme yapılmış. Önceki nesilde 39,71 Wh kapasiteli pil mevcutken yeni nesil MacBook’ta 41.41 Wh pil kapasiteli pil mevcut. Intel’in en yeni Skylake işlemcilerinin yer aldığı yeni nesil MacBook’ta artık +1 saat daha uzun süren şarj süresi mevcut.

MacBook-Parcalari-Onarim

Yeni nesil MacBook için iFixit’in onarım puanı ise 10 üzerinden sadece 1. RAM, CPU ve belleğin Retina ekrana lehimlenmiş olması yani ekran ile hemen hemen bir bütün olarak sunulması onarımı zorlaştırıyor ve iFixit’in böylesine düşük bir puanı vermesine sebep oluyor diyebiliriz. Tüm bunlar dışında yenilenen Retina ekranlı MacBook’un ekranına alacağı herhangi bir darbe sonrası onarılmasının yüksek rakamları beraberinde getireceği açık. Bu sebeple dikkatli olmakta fayda var.