İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yenilenen 12 inç Retina MacBook Önceki Nesile Göre %15 – %18 Daha Hızlı

Apple dün yaptığı açıklama ile 12 inç Retina MacBook’u birkaç donanım iyileştirmesi ile yenilediğini duyurmuştu. Evet Apple 12 inç MacBook’u yeni işlemcilerle, yeni roze altın renk seçeneği ve bir saat daha uzun pil ömrü ile yenilemiş oldu.

Apple’ın ultra ince dizüstü bilgisayarı olan MacBook, yenilenen formatı ile yine eski fiyatı 5.199 TL’den başlayan fiyatla satışta ve şu anda Online Apple Store’dan sipariş verilebiliyor. Peki gerçek anlamda Apple’ın bu sessiz sedasız yeniliği 12 inç MacBook’a neler kazandırdı?

Öncelikle ilk yapılan performans testlerinde %15 ile %18 arasında CPU performansı artışı görülmüş durumda. Christina Warren isimli bir kullanıcı 64 bit Geekbench performans testi sonuçlarını paylaştı. Testte yenilenen 1.2 GHz işlemcisi ile MacBook kullanılmış ve önceki nesil MacBook’a göre %15-18 arasında performans artışı görülüyor. Önceki nesil MacBook, tek çekirdekli testlerde 2.437, çoklu çekirdekli testlerde ise 5.049 puan elde ederken, yenilenen MacBook’un tek çekirdekli testlerde 2.894, çoklu çekirdekli testlerde 5.845 puan elde ettiğini belirtelim.

12-inc-MacBook

Primat Labs kurucusu John Poole’da Geekbench 3 – 32 bit testlerinin sonuçlarını paylaştı. Test sonuçlarına göre önceki nesil 1.2 GHz MacBook, tek çekirdekli testlerde 2.303, çoklu çekirdekli testlerde 4.621 puan elde ederken, yeni nesil MacBook tek çekirdekli testlerde 2.670, çoklu çekirdekli testlerde ise 5.252 puan elde ediyor.

Ek olarak BlackMagic disk hızı testleri de gelmiş durumda. Önceki nesil MacBook’a göre yeni nesil MacBook’un disk yazma hızının %80-%90 arttığı belirtiliyor.

12-inc-MacBook-Donanim

Her yönü ile estetik tasarımı ile ön plana çıkan 12 inç Retina MacBook’un, performansının da hissedilir derece arttırılmış olması onu özellikle bol seyahat helinde olanlar için vazgeçilmez kılacak gibi duruyor.