Şimdi yükleniyor

Yenilenen Note 7’lerde de Patlama Riski Söz Konusu

Samsung-Galaxy-Note-7

Yenilenen Note 7’lerde de Patlama Riski Söz Konusu

Son Güncelleme tarihi 8 Ekim 2016 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Samsung bir süredir Note 7 sorunlarını çözdüğünü ve yenilenmiş Note 7’lerin yavaş yavaş piyasaya sürüleceğini dillendiriyor. Ancak en son uçakta patlayan yenilenmiş Note 7 ile Samsung şok olmuş durumda. Patlamaya neyin neden olduğu şu anda net değil ancak yetkililer Samsung’un kullanıcı güvenliği için ikinci bir geri çağırma yapmasının masada olabileceğini söylüyorlar.

Konuyla ilgili açıklama yapan Samsung, olaya neyin neden olduğunu araştıracakları kadar cihazın patlamadığını söyledi. Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu (CPSC)’da konuyu ayriyeten araştırıyorlar.

İlk gelen bulgulara göre uçakta Note 7’si patlayan şahsın telefonu cebinde iken sigara içmeye başladığı yönünde. Ancak Bloomberg’in haberine göre bu tümüyle düzmece bir söylenti. Olayın altında başka bir şeylerin olduğunu hatta cihazın yenilenmiş Note 7 olup olmadığının dahi belirlenmesi için kurulan güvenlik komisyonu şu anda çalışma yapıyor. Ayrıca cihaza herhangi bir fiziksel darbe olup olmadığı da teyit edilmiş değil.

Uçağın kaptanı ise yaptığı açıklamada telefonun uçakta büyük hasara neden olduğunu, halı ile temas eden ateşin büyük bir tahribat oluşturduğunu söylüyor. Patlayan cihazın şu anda laboratuvar testleri için bekletildiğini de belirtelim.

15 Eylül’de tüm Note 7’leri geri çağırmaya başlayan Samsung, sorunun kullanılan pil ve pilin boyutundan olduğunu açıkladı. Açıklamada pilin boyutunun cihaza göre büyük olduğu ve bu sebeple pili sıkıştıran kasanın bu tip patlamalara sebebiyet verdiği belirtildi.

Ancak sözde yenilenmiş bu Note 7’nin patlaması, Samsung’un hasar tespitini yanlış yaptığını akıllara getiriyor. Yakın zamanda benzer patlamalar yaşanırsa muhtemelen yenilenmiş olarak piyasa sunulmaya başlanan Note 7’lerde geri çağırılacak ve Samsung daha fazla tahribat almamak için muhtemelen Note 7’yi bitirecektir. En azından şu aşamada yapılacak en iyi adım bu olacaktır.

Neyin ne olacağını artık bekleyip göreceğiz!

teknik destek