Yönü Değiştirilebilir Emojiler Geliyor!

iOS 12 Emojileri

Unicode Konsorsiyumu, yönü değiştirilebilir emojiler için birtakım yeni kurallar paylaştı. Başka bir deyişle, şu anda sola veya sağa dönük araba veya tren gibi emojileri her iki yönde de kullanmak mümkün olacak. Yani, sağ tarafa bakan bir treni sol tarafa doğru çevrilmiş olarak kullanmak mümkün olacak.

teknik destek <

Emojipedia tarafından paylaşılan ve yönü çevrilmiş örnek emojiler şu şekilde;

Apple ve diğer teknoloji firmaları, kullanıcıların tercih ettikleri emojinin varsa yönü değiştirilmiş versiyonunu seçmelerini sağlayabilir.

Bu yeni emoji klavuzu henüz taslak halinde ve 100’ün üzerinde yeni emoji karakterini kapsıyor. Apple’ın 2018 yılının ikinci yarısından itibaren bu uygulamaya hazırlandığı söyleniyor.

Ayrıca Unicode Konsorsiyumu, birkaç yeni emojiyi de tanıttı. Emojipedia.org’dan Jeremy Burge’e göre, kuğular, porsuklar, sonsuzluk ve korsan bayrağı gibi birçok emoji 2018’in ikinci yarısında kullanıma sunulmak üzere aday konumunda.

Emoji 11.0, bu yılın başlarında önerilen ve şu anda kullanıma sunulmak üzere 130 yeni emoji adayını içeriyor. Kızıl saçlı yüzler, saçları olmayan yüzler, kıvırcık veya afro saçlı yüzler ve sıcak ve soğuk yüzler bazı dikkate değer emojiler arasında yer alıyor. Diğer adaylar arasında, yeni süper kahramanlar, bir deney tüpü, bir yangın söndürücü gibi emojiler yer alıyor.

Ekran Resmi 2017-12-05 18.00.43

Zaman çizelgesine göre, Apple’ın iPhone ve iPad’ler için yeni emojileri önümüzdeki yılın Eylül ayından Kasım ayına kadar iOS 12 veya iOS 12.1 sürümleri ile hem yönü çevrilebilir hem de yeni emojileri ekleyeceğini söylememiz mümkün. Ayrıca, yeni emoji klavuzunun gelecekteki macOS güncellemesi ile Mac’lere de dahil edilmesi söz konusu.

Bu makalede yer alan emojiler, Emojipedia.org’un örnek görselleridir ve muhtemelen Apple’ın cihazlarında kullanacağı nihai emoji tasarımlarından biraz farklı olabilir.

müşteri hizmetleri