İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YouTube Yeni Müzik Servisi YouTube Music’i iOS için Kullanıma Sundu

YouTube Apple Music ve Spotify’a karşın yeni müzik servisi YouTube Music’i iOS için kullanıma açtı. Apple Music ve Spotify ile rekabet etmek üzere hazırlanan YouTube Music, YouTube Red’in bir parçası. YouTube Red reklamsız YouTube’u kullanıcılarına belli ücret karşılığında kullanıma sunan bir YouTube servisiydi. Bununla birlikte artık YouTube Music ile reklamsız, kesintisiz müzik servisi de kullanıma sunulmuş oldu.

https://youtu.be/uwj1qFPnhow

YouTube hali hazırda geniş bir müzik arşivine sahip. Bu yönü ile gayet ilgi çekici olacağını tahmin ettiğimiz müzik servisinin yakın gelecekte popülaritesini çok iyi seviyelere taşıyacağını düşünüyoruz. Özellikle reklam destekli ücretsiz kullanım hakkı tanıyor olması da YouTube Music’i bir adım öne çıkarıyor.

iOS ve Android için kullanılabilir olan YouTube Music akıllı telefonlar ve tabletler için optimize edilmiş. Şarkılar ve beraberindeki videolu müzikleri reklamsız olarak sunuyor. Şuan için Türkiye’de ne YouTube Red ne de YouTube Music servisleri kullanılabilir değil. Bu sebeple uygulamayı henüz ülkemizden indirmek mümkün değil.

Abonelik ücretine gelecek olursa. YouTube, Spotify ve Apple Music’le benzer bir fiyat politikası uyguluyor. Bu kapsamda 12,99 $ olan abonelik ücretinin ülkemizde 12,99 TL olacağını tahmin ediyoruz. Yaklaşık %30 kesinti ile YouTube’un her abonesinden Apple 3 $’a yakın kar elde edecek. YouTube Music başlangıç olarak ücretli aboneliği tercih eden kullanıcılar için 14 gün süre ile ücretsiz olacak.