Yurt Dışından Getirilen iPhone ve iPad’lere Yetkili Servis Desteği Sunulmamasının Asıl Nedeni Ne?

Türkiye’de ilk olarak, Apple’ın yurt dışından Türkiye’ye getirilen iPhone’lara servis desteği sunmayacağını sizlerle paylaşmıştık. Apple’ın aldığı bu karar pek çok kullanıcıyı üzerken kimi kullanıcıyı da kızdırmış durumda. Çünkü dolar kuru yüzünden artan fiyatlara bir de vergi yükü eklendiğinde binlerce TL’ye varan fiyatlar söz konusu oluyor. Durum böyle olunca pek çok kullanıcının çıkış noktası yurtdışından iPhone veya iPad almaktı ve 1 yıllık uluslarası garanti desteği ile işler yolundaydı.

müşteri hizmetleri

Ancak ne oldu ise Apple, Türkiye için uluslararası garanti desteğini geri çekti ve 1 yıllık garanti artık ülkemize getirilen SIM kart destekli iPhone ve iPad modellerini ne yazık ki kapsamıyor. Sadece garanti desteğini çekmekle kalmayıp, hiçbir şekilde bu cihazlara yetkili servis desteği sunulmayacağı bildirildi. Henüz, Apple Türkiye, bu kararı resmi olarak duyurmamış olsa da arka planda tüm yetkili birimlere gerekli bilgilendirme yapılmış durumda.

Peki, Apple’ın Türkiye’de böyle bir adım atmasının asıl sebebi ne? Tam olmasa da Apple Türkiye’nin arka planda yaptığı açıklama şu şekilde;

Apple, ticari faaliyet yürüttüğü ülkelerin yasa ve düzenlemelerine saygı duymayı taahhüt eden bir şirkettir. Bu nedenle Apple ürünlerine yönelik satış sonrası servis kapsamı, ülkelere özgü düzenlemelere ve politikalara göre değişiklik gösterebilir.

Üzülerek belirtmeliyiz ki bireylerin Türkiye dışından ithal ettiği hücresel aygıtlara, yani Türkiye’ye Apple tarafından ithal edilmeyen hücresel aygıtlara (SIM kart destekli iPhone ve iPad) Apple Yetkili Servis hizmeti verilmeyecektir.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere, Apple’ın Türkiye’de attığı bu adımın nedeni aslında şirket tarafından alınmış bir karar değildir. Şirket, sadece ülkemizce yetkili merciilerin taleplerini yerine getirmiştir.

Zaten son zamanlarda akıllı telefon sektöründe yapılan değişiklikler bu tip kararlarda şirketlerin sorumlu olmadığı görülüyor.

müşteri hizmetleri