Yurt Dışından Getirilen Telefonlar için Yeni Düzenleme Yapıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, mevzuatta gerçekleştirilen düzenleme ile kullanıcıların yurt dışından satın alarak getirdikleri ikinci telefonların Türkiye’de kullanılmasını tamamen yasakladı. Artık yurt dışından getirilen ikinci telefonları Türkiye’de kullanmak mümkün olmayacak.

müşteri hizmetleri

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 18723479-153.16 sayılı yazıyla birlikte, yurt dışından ülkemize getirilen telefonlarla ilgili oldukça önemli bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Buna göre Gümrük Kanunu’nda yer alan, yurt dışından getirilen iki ve daha fazla sayıdaki cep telefonunun cezalı vergi karşılığında yolcuya teslim edilmesini söyleyen 235. madde ile bu tür cihazların Türkiye’ye sokulmaması gerektiğini belirten 2011 yılına ait genelde arasındaki çelişki ortadan kaldırılmış oldu.

Düzenlemeyle birlikte, artık yurt dışından satın alınarak Türkiye’ye getirilen ve henüz kaydı yapılmamış ikinci telefonun MEI numarası Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) iletilecek. Böylelikle cihaz gümrükten geçecek ancak ülkemizde kullanılması tamamen yasaklanacak. Bir de bunu yapan kullanıcıya cezalı vergi kesilecek.

Genel müdürlük tarafından yayınlanan yazıda yolcuların, iki yılda bir adet olmak üzere cep telefonunu kişisel eşya statüsünde gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokabildikleri, söz konusu muafiyet limiti dışında beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi getirdikleri cep telefonunun ise gümrük vergilerinin iki kat olarak alınacağı ve eşya sahibine teslim edileceği belirtiliyor.

müşteri hizmetleri