İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yurtdışından Getirilen iPhone’lara Servis Şoku! O Cihazlara Apple Artık Servis Desteği Sunmayacak!

Ülkemizde iPhone fiyatlarının durumu malumunuz… Şu anda en yeni iPhone modeli olan 7’nin 32GB’lık varyantının satış fiyatı 3.799 TL ve 5.499 TL’ye kadar giden bir fiyatlandırma söz konusu. Elbetteki iPhone’ların fiyatlarının yüksek olmasını sağlayan iki neden var. Bunlardan ilki doların son zamanlarda önlenemeyen yükselişi, ikincisi ise ülkemizde akıllı telefonlara uygulanan vergiler.

teknik destek

Durum böyle olunca insanlar, kendi imkanlarıyla yurtdışından iPhone alıyorlar veya getirtiyorlar. Çünkü, bugün Türkiye’de 3.799 TL olan iPhone 7 32GB’ın ABD satış fiyatı 649 dolar ve şu anki dolar kuru ile yaklaşık 2.435 TL’ye ABD’den cihazı satın almak mümkün. Böylece neredeyse 1.500 TL cebinizde kalmış oluyor. Tabii 1.500 TL kâr etmenin tek eksi yanı ise cihazın garanti süresinin 2 yıl değilde 1 yıl olması. -Bu noktada ABD’den alınan cihazlara Apple Türkiye’nin servis noktasında farklı baktığını belirtmek isteriz. Burada sadece örnekleme amacı ile ABD verilmiştir.-

Yine de pek çok insan, kısıtlı garanti süresine rağmen tercihini imkanları dahilinde yurtdışından iPhone alma yönünde kullanıyorlar. Aslında buraya kadar anlattıklarımız, hepinizin bildiği, alışılmış şeyler ancak işler artık değişiyor. Ülkemizde, yurtdışından iPhone alma devrini bitirecek bir adım atıldı.

BTK’nın (Bilişim Teknolojileri Kurumu) aldığı karar gereği, bugünden itibaren Apple, yurtdışından alınmış iPhone’lara hiçbir şekilde Türkiye’de servis desteği sunmayacak. Henüz kararın boyutu hakkında detaylar belirsiz ancak BTK’nın vergisiz telefon konusunda önleyici adımlar atma peşinde olduğu anlaşılıyor.

Bu servis desteği engellemesinin diğer akıllı telefon üreticileri için de uygulanıp uygulanmayacağı ve sadece iPhone mu yoksa diğer Apple ürünleri için geçerli olup olmadığını şimdilik bilmiyoruz ancak önümüzdeki günlerde, konuyla ilgili tüm detayların gün yüzüne çıkacağını biliyoruz.

müşteri hizmetleri