Şimdi yükleniyor

Yüz Tanıma Teknolojisinin Geleceği: Apple Face ID

Apple Face ID Yüz Tanıma Sistemi

Yüz Tanıma Teknolojisinin Geleceği: Apple Face ID

Apple’ın yazılım mühendisliği yöneticisi Craig Federighi, geçtiğimiz günlerde John Gruber’ın “The Talk Show”una katıldı. Programın büyük kısmında Federighi, iPhone X’in Face ID’si için insanların sahip olduğu şüpheleri ve endişeleri gidermeye çalıştı.

Federighi, Gruber’e, Face ID’nin kullanıma sunulmasının Touch ID’ye çok benzediğini söyledi. Çünkü Touch ID’nin kullanıma sunulduğu ilk zamanlarda da bazı sorunlar yaşanmış, hatalar meydana gelmişti ancak tüm bu sorunlar kısa süre içerisinde giderilmişti. Apple’ın yazılım mühendisliği yöneticisi insanların iPhone X’e sahip oldukları anda tüm şüphelerinin gideceğini de söyledi. Konuşmasının bir kısmında Federighi;

teknik destek

Dürüst olmak gerekirse, müşterilerimizin iPhone X’i ellerine alacakları günü sabırsızlıkla bekliyoruz. Touch ID’de olduğu gibi, başlangıçta insanlar “Apple işe yaramayacak bir şey yaptı ve bu özelliği kullanmayacağım” diye söyleyeceklerini düşünüyorum.

Şimdi, herkes endişeli çünkü hayatlarını Touch ID olmadan hayal edemiyorlar ve biz de zamanla Face ID için de aynı şeyin yaşanacağını göreceğiz.

Federighi, biyometrik teknolojinin geleceği hakkında da konuşarak, Face ID’nin bu yolda gerçek bir temsilci olduğunu da söyledi;

Bence, sizi tanıyan bir ürün kullandığınız konusunda oldukça güzel bir duygu var. İnsanlar birbirlerini tanıyorlar. Bu etkileşimin çok iyi olması için aslında hepimiz birbirimize bağlıyız. Bu konuda ilerleme kaydetme yolunda gerçekten heyecanlıyız.

Federighi’nin The Talk Show programında yaptığı açıklamaların çoğu, TechCrunch’la yaptığı daha önceki röportajında, güneş gözlüğü ile Face ID’nin kullanılması, gizlilik ve güvenlik, Face ID’yi hızlı bir şekilde devre dışı bırakma ve daha fazla konuyu içeriyor. Federighi, Face ID’yi tüm dünyanın göz önünde denediği ilk seferde çalışmamasıyla ilgili ise daha fazla yorum yapmadı.

Face ID’nin tıpkı Touch ID’nin kullanıma sunulduğu ilk günkü gibi tepki alıyor olması Apple’ın yine yenilikçi ve devrimci bir teknolojiyi kullanıma sunduğunun bir göstergesi. Muhtemelen Face ID ile ilgili olumlu geribildirimleri iPhone X’in piyasaya sürülmesinden kısa süre sonra görmeye başlayacağız gibi duruyor.

teknik destek