Şimdi yükleniyor

Jailbreak nasıl yapılır?

Jailbreak nasıl yapılır?

Bu sayfa, Jailbreak (JB) için Türkiye’nin en geniş rehberidir. Konuyla ile ilgili her türlü bilgiyi ve sıkça sorular sorularla birlikte, iPhone, iPad (iOS) Jailbreak nasıl yapılır sorusuna ilişkin tüm cevapları bu rehberimizde bulabilirsiniz.

Zaten Jailbreak hakkında çok şey biliyorsanız ve yalnızca rehberler ve öğreticiler arıyorsanız yazıyı biraz aşağıya doğru kaydırarak nasıl yapıldığına ilişkin talimatları bulabilirsiniz. İşte Jailbreak nasıl yapılır?

Jailbreaking konusunda yeniyseniz ve daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu basit işlemle ilgili daha fazla bilgi edinmek için birkaç dakika harcamanızı öneririz.

Bu sayfanın alt kısmında JB için çeşitli yöntemler hakkında bilgi bulabilirsiniz. JB yapmak istediğiniz iOS sürümünü ve aygıt modelinizi arayıp, iPhone’u, iPad’i, iPod touch’ı JB yapma hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Jailbreak Jailbreak nasıl yapılır?

Jailbreak nedir

Kullanılabilir En Yeni Jailbreak Aracı Hangisi?

Şu anda kullanılabilir olan yeni JB aracı iOS 11.0-iOS 11.1.2 içindir. Aracın adı ise To.Panga’dır. Detaylar için sayfanın alt kısmına bakabilirsiniz.

Jailbreak Nedir?

Jailbreak işlemi veya Jailbreaking, Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’ta normalde Apple’ın erişiminize izin vermeyeceği dosyalara ve yapamayacağınız işlemlere izin veren bir sürecin genel adıdır.

Jailbreaking, Cydia gibi iOS aygıtınıza gayriresmi uygulama yükleyicilerini ekler ve bu sayede App Store üzerinde kullanılamayan pek çok 3. parti uygulamaya, tweake ve uzantılara erişim sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar, iOS aygıtınızda normalde yapamayacağınız şeyleri yapmanıza olanak sağlar.

iOS aygıtınızın ayarlarına herhangi bir yerden anında erişmenizi sağlayan eklentileri JB ile yükleyebilir, Apple ve operatörlerin belirlediği bazı kısıtlamaları aşabilir ve iOS deneyiminizde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz. Genel olarak JB, iOS aygıtınızı Apple’ın kısıtlamalarından kurtarmak içindir.

Jailbreak’ in Faydaları Neler?

JB’yi neden isteyebileceğinizin ana nedeni olarak, Apple’ın izin vermediği veya App Store’dan indiremeyeceğiniz üçüncü taraf uygulamaları yükleyebilme ve bunları düzenleme becerisine sahip olmaktır. Apple’ın standartlarını karşılamayan ve çeşitli nedenlerle Apple’ın iOS aygıtınızda yapmanızı istemediği şeyleri yapmak için düzinelerce uygulama var.

Örneğin, Apple, uygulama simgelerini veya aygıtınızın genel arayüzünde değişim yapılmasına izin vermez. Ancak JB sayesinde, iOS aygıtınızın görünümünü tamamen değiştirmek için çeşitli yollar vardır ve WinterBoard bunların arasında en popüler olanıdır.

Uygulamaların yanı sıra JB, tweaklere ve uzantılara erişmenizi sağlar. Bunlar tam olarak uygulama sayılmazlar ve iOS aygıtınızın çalışma biçimine ince ayrıntılar getirirler. Örneğin, bir tweak yardımı ile iPhone’un dock’ına aynıda 4 uygulama yerine 5 uygulamayı konumlandırabilirsiniz. Tweakler sayesinde yapabilecekleriniz neredeyse sınırsızdır.

Jailbreak Yasal mı?

Jailbreaking tamamen yasaldır en azından ABD’de. Uzun süredir JB işlemi ABD hükümetinin telif hakkı davasına dayalı olarak yasadışı sayıldı. Temmuz 2010’da ABD hükümeti, JB’i yasal hale getiren bir kuralı kabul etti ve Jailbrek yasallaşmış oldu.

Kısacası JB işleminde endişelenecek bir şey yoktur. ABD’de yaşamıyor olsanız bile iPhone’unuzu JB yaptığınız için Apple’ın size dava açması için çok ufak bir şansı vardır. Böyle bir vaka örneği henüz görülmedi ve JB 2007’den beri var.

Jailbreak Aygıtı Garanti Dışı Bırakabilir mi?

Bu sorunun cevabı hem evet ve hem de hayırdır. Evet, aygıtınızın garanti dışı kalır çünkü herhangi bir Apple Store’a veya Apple Premium Reseller’e gider ve Jailbreak’li iPhone’unuzu Apple Destek’e verirsseniz, müşteri desteği birimi size destek sağlanamayacağını söyler.

JB ile ilgili Apple’ın kullanıcı desteği raporundan bir kesit:

“Apple, iOS’u hackleyen herhangi bir yazılımı yüklemeye karşı kesinlikle uyarır. Ayrıca, iOS’un izinsiz değiştirilmesinin iPhone’un son kullanıcı lisans sözleşmesini ihlali ettiğini ve bunun yüzünden Apple’ın herhangi bir yetkisiz yazılım yükleyen bir iPhone, iPad veya iPod touch’a yönelik hizmetleri sunmayacağını belirtmek önemlidir.”

Gerçekten de iOS aygıtınızı bir Apple mağazasına götürmeniz gerekiyorsa, onu her zaman iTunes’den fabrika ayarlarına geri yüklemelisiniz. Bu, iOS aygıtınızı ilk satın aldığınız zamana geri götürecek ve Apple, JB ile ilgili herhangi bir tespitte bulunamayacaktır. Yine de bunun garantisinin olmadığını, arka planda Apple’ın JB işlemlerini kayıt altına alabilmesi mümkündür.

Jailbreak iPhone’u Kullanılamaz Hale Getirebilir mi?

JB işlemi için kullanıcıların korkulu rüyası iPhone’un veya iPad’in kullanılamaz hale gelme olasılığıdır. Bu, Jailbreak’in ve iPhone’un ilk günlerde görülmüştür ancak şimdilerde neredeyse imkansızdır.

JB’li bir iOS cihazı kullanırken başınıza gelebilecek en kötü şey, aygıtızın takılı kalıp, kullanılamaz hale gelmesidir. Ancak böyle bir şey imkansızdır. Her ne olursa olsun, iOS aygıtınıza yerleşik yazılımı yükleyebilirsiniz.

Jailbreak İşleminden Sonra iTunes ve App Store Kullanılabilir mi?

İnsanlar sık sık bu soruyu sorarlar. Evet, aygıtınızı JB yaptıktan sonra iTunes’i ve App Store’u kullanmaya devam edebilirsiniz. Esasen JB ile hiçbir şey değişmeyecektir. iOS aygıtınızdaki tek önemli değişiklik Jailbreak’ten sonra aygıtınızda Cydia adı verilen bir uygulamanın yüklenecek olmasıdır.

Cydia Nedir?

Kısacası Cydia, Jailbreak uygulamalarının yer aldığı App Store gibi bir uygulama mağazasıdır. Tıpkı App Store gibi, Cydia’ya uygulamalar, tweakler ve modlar yer alıyor ve Cydia yardımı ile tüm bunlara göz atabilirsiniz. Tıpkı App Store gibi, Cydia’dan uygulamaları zahmetsizce indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Cydia’daki çoğu uygulama ve tweaks ücretsizdir ancak bir JB uygulamasını birkaç dolar karşılığında satın almanız da gerekebilir.

Jailbreak iOS Yazılım Güncellemesini Engelliyor mu?

iOS aygıtınız JB’li ve onu iOS’un en son sürümüne güncellemeye karar verirseniz, bunu yapmak JB işleminin üzerine yazılım atmak demektir ve aygıtınızı fabrika ayarlarına geri dönecektir.

Apple, her yeni iOS güncellemesi yayınladığında, bilgisayar korsanlarının genelde Jailbreak’e izin veren araçlar için birtakım önlemler alır. Yeni bir iOS sürümü yayınlandığında o sürüme JB ile devam etmeniz için o iOS sürümüne eşlik eden bir JB aracının yayınlanması gerektiğidir. Böylece, aygıt yedeklenir, en sonki iOS sürümüne güncellenir ve güncellenen iOS sürümü için kullanılabilir olan Jailbreak aracı ile yazılım JB yapılır.

Bilgisayar korsanlarının herhangi bir güncellemesinden sonra bir JB aracı geliştirmesi zaman almaktadır. Bu yüzden JB kullanıcıları yeni bir iOS sürümü kullanıma sunulduğunda güncellemeyi yapmamalı ve beklemelidirler.

Jailbreak Türleri Neler?

Üç tip Jailbreak vardır: tethered, semi-tethered ve untethered.

Jailbreak, App Store’daki Ücretli Uygulamaları Ücretsiz İndirmenizi Sağlayabilir mi?

Evet, ancak Jailbreakli aygıtınıza korsan uygulamaları yüklemeniz önerilmez. Böyle bir şey yaptığınızda sadece yasadışı işlem yapmakla kalmaz, aynı zamanda uygulama geliştiricisinin emeğini gasp edersiniz. Hatta bununla da kalmayıp kendi güvenliğinizi tehlikeye atarsınız.

Jailbreak İşlemi Kolay mı?

Bugünlerde JB çok kolaydır. Genellikle, bir aracı indirmeniz, iOS aygıtınızı Mac’inize veya PC’nize bağlamanız ve yazılımı çalıştırmanız yeterlidir. Herhangi bir bilgi veya beceri gerekli değildir.

En İyi Jailbreak Aracı Hangisi?

JB araçları sürekli güncellenir ve yeni ve geliştirilmiş yöntemlerle gelirler. Bu nedenle doğrudan işaret edilebilecek herhangi bir JB aracı yoktur. JB işlemi için, iOS aygıtınıza ve yazılım sürümünüze bağlı olarak çok farklı bir deneyim olabilir.

Jailbreak için Herhangi Bir Bedel Ödemek Gerekir mi?

Hayır. JB için para ödemenize gerek yok. JB araçlarını geliştiren bilgisayar korsanları genellikle araçlarını ücretsiz sunarlar ancak nadiren bağış isteyebilirler ama bu bağışlar zorunlu olmaz.

iPhone, iPod touch, iPad ve Apple TV’yi Nasıl Jailbreak Yapılır?

iOS 11 için Jailbreak

Sadece iOS 11.0-iOS 11.1.2 sürümünü çalıştıran 64 bit cihazlar için kullanılabilir JB aracı: To.Panga 

iOS 10 için Jailbreak

Sadece 64-bit cihazlar ve iOS 10 – iOS 10.2 için yalu102 JB aracı kullanılabilir. Ne yazık ki iPhone 7 ve 7 Plus için bu araç kullanılamıyor. JB aracı ile ilgili tüm detaylar: yalu102

Tüm iOS 10 sürümlerini destekleyen ve sadece 32 bit cihazlar için kullanılabilir araç: helix

iOS 9 iOS 10 iOS 11 için Jailbreak

Sadece 64-bit aygıtlar ve iOS 9.2 – iOS 9.3.3 için Pangu’nun iOS 9.2 – iOS 9.3.3 JB aracı. JB aracı ile ilgili tüm detaylar: PanGu web sitesi

TaiG’in iOS 8.1.3 – iOS 8.4 – iOS 9 – iOS 10 – iOS 11 – iOS 12 için JB aracı. JB aracı ile ilgili tüm detaylar: TaiG web sitesi

** AppleFoni, JB işlemini önermemekte ve tavsiye etmemektedir. Bu sayfa yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Jailbreak nasıl yapılır cevaplamaya çalıştık