Şimdi yükleniyor

10 Yaşındaki Çocuk Face ID’yi Kandırmayı Başardı!

iPhone X Face ID Apple

10 Yaşındaki Çocuk Face ID’yi Kandırmayı Başardı!

10 yaşındaki bir çocuğun kendi yüzünü tanımlamadığı halde annesinin iPhone X’inin kilidinin açtığını gösteren bir video ortaya çıktı. Ebeveynleri, çocukları Attaullah Malik’in annesine ait iPhone X’ini izinsiz olarak aldığını ve sürpriz bir şekilde cihazın kilidini yüzünü kullanarak açmayı başardığını söylüyor.

Malik, annesinin iPhone X’ini yüzünü kullanarak sürekli olarak açabiliyor. Hatta babasına ait iPhone X’in kilidini bile açmayı başarmış ancak bunu bir kez yapabilmiş. WIRED muhabiri Andy Greenberg, gerçekten neler olduğunu anlamak için olaya daha yakından bakmaya gitti ve anne Sherwani’nin yüzünü yeniden tanımlatmasını istedi. Annesi bunu yaparken Ammar’ın telefona erişim sağlamasına izin vermedi ve ilginçtir ki birkaç saat sonra oğlu yeniden yüzünü kullanarak cihaza erişim sağlamayı başardı.

teknik destek

Ebeveynler, kimi zaman cihazlarının kilidini açmak için parola girmek istediklerini söylüyor. Bu detay oldukça önemlidir. Çünkü Face ID belli bir deneme aşamasından sonra derhal parola girmenizi ister. Bu TrueDepth kamera sisteminin güvenilirliğini artırmak içindir. Ebeveynlerin kimi zaman parola girmelerinin gerektiği göz önüne alındığında, çocuğun yüzünün Face ID’ye hiçbir şekilde tanımlanmadığını varsayabiliriz.

Face ID’nin güvenlik raporunda, 13 yaş altındaki çocuklar arasında yanlış eşleşme olasılığının yüksek olduğu belirtiliyor. Çünkü o yaştaki çocukların yüz ifadeleri tam gelişmemiş olabiliyor. Çocuğun yaşının 10 olduğu ve Apple’ın Face ID güvenlik raporunda bunu belirtmesi göz önüne alındığında videoda gösterilenin şaşırtıcı bir şey olmadığını ve en önemlisi bir hata olmadığını söylemek mümkün.

Bununla birlikte, Face ID’nin kusursuz olmadığının altını çizmek gerekiyor. Daha önce Vietnamlı bir güvenlik firması olan Bkav’ın Face ID’yi bir maske ile kandırdığını gösteren bir video paylaşmıştı.

[affiliate_news id=”25192″]

teknik destek