Şimdi yükleniyor

32GB iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın Yavaşlığı Günlük Kullanımı Etkiler mi?

img_1098

32GB iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın Yavaşlığı Günlük Kullanımı Etkiler mi?

Son Güncelleme tarihi 24 Ekim 2016 by

teknik destek

Apple, yıllardır kullandığı 16GB ısrarından vazgeçerek iPhone 6s de dahil 32GB’ı en alt depolama alanı seçeneği yaptı. Fakat 32GB iPhone 7’nin testlerde diğer modeller karşında yavaş kalması insanların miğdesini bulandırdı.

Acaba 32GB iPhone 7 günlük kullanımda çok yavaş mı kalacak? Günlerdir bu tarz sorular geliyor bize. Teknik olarak bütün cihazlarda depolama alanı yüksek olanın okuma-yazma performansı diğerine göre daha hızlıdır.

iPhone 7’ler arasında okuma ve yazma hızında farklar mevcut. Yazma hızında ciddi bir fark varken okuma hızında fazla bir fark bulunmamakta.

Okuma Hızı Daha Önemli!

32GB ve 128GB iPhone 7 üzerinde Basemark OS II kullanılarak yapılan ön testlerde 32GB modelde yazma hızı depolama alanı farkından etkileniyor. Bu düşük kapasiteli SSD’lerin daha karmaşık yazma prosedürüne sahip olmasından kaynaklanıyor.

Neyse ki, önemli olan okuma hızı. Okuma hızı telefonun hızlı açılması, uygulamaların hızlı açılması gibi şeyleri etkiler. Günlük hayatta film izleme, oyun oynama, Web de gezinme gibi aktivitelerde 32GB ile 256GB iPhone 7 arasında
aman aman bir fark olmayacaktır.

Peki yazma hızına dayalı aktiviteler neler?

Fotoğraf çekme ve video kaydetme yazma hızı ile alakalı şeylerdir. Ancak telefonunuz bu aktiviteleri yaparken çok az bant genişliği gerektireceği için hız farkından etkilenmeyeceksiniz.

SSD’ler saniyede 100 megabaytı aşan veri yazabilir. 4K video kaydı telefonda yapabileceğiniz en zorlu yazma işidir. Bunun İçin de 30MBps bir yazma bant genişliği hızı gerekir. Yani bu durumda daha hızlı bir yazma hızına sahip bir telefon bu işi daha hızlı yapmaz. (32GB iPhone 7 41 mb/saniye hıza sahip)

Başka bir örnek ise telefonunuza bilgisayarınızdan veri aktarımı. iPhone 7 Lightning kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağlı olduğunda başka bir cihazdan veri aktarma hızı 60Mbps’a kadar çıkar. Ama genelde bu hız ortalama 40Mbps civarıdır. Dolayısı ile yine burada da aşırı bir hız farkı hissedilmez.

“Ama 32GB versiyonu aslında yavaş, videoda izledim!”

Bu videodaki hız farkının sebebi şudur: SDD’lerin maksimum hızda yazmak için daha büyük alana ihtiyaçları var. Yani boş alan azaldıkça yazma hızı düşüyor. Videoya bakıldığında 32GB’lık iPhone 7’nin hafızasının yarısı dolu. Dolayısıyla 40Mbps hızla yazıyor. 128 yada 256GB olan modellerin hafızası da dolduğunda onlar da yavaş yazacaklar.

32GB iPhone 7 ile 256GB iPhone 7’nin gerçek yazma hızını karşılaştırmak için boş hafızalı hallerine bakmak gerek. Eğer ki filmleri çok yavaş atıyormuş olayına takıldıysanız 32GB iPhone 7 sahibi olarak kaç tane HD filmi (4-5GB boyutta) telefonunuzda taşımayı planlıyorsunuz onu düşününüz. 2-3 filmden fazlası iPhone’umda kalsın diyorsanız zaten 32GB ile işiniz yok. Gidin 128GB alın.

teknik destek

4 yorum

comments user
Mahmut

İphone 6s 32 gb için de geçerli mi bu bilgiler acaba lütfen araştırır mısınız hiçbir yerde bulamıyorum ??

  comments user
  Zafğr

  Bende merak ediyorum iphone 6s 32gb alacaktım. şimdi araştırıyorum. ve bu konu hakkında bilgi bulamadım. siz bula bildiniz mi?

  comments user
  Zafer

  Bende bulamadım. Siz bulabildiniz mi Mahmut Bey.

Yorumlar kapalı.