Şimdi yükleniyor

iPhone aramadan vazgeçildi arama yapamıyorum

iPhone aramadan vazgeçildi arama yapamıyorum

Son Güncelleme tarihi 20 Aralık 2021 by Teknoloji Haber

teknik destek

iPhone aramadan vazgeçildi ne demek? Arama yapamıyorum şikayetlerinden biri olan ve arama yaparken direk arama vazgeçildi hatasına düşen bu durum için bilgilendirme dışında işe yarayabilecek önerilerimiz olabilir. Lakin unutmamanız gereken ve uyarı niteliğine sahip olan bir şeyse şu an yaşanan sıkıntının bir sistem sorunu olduğu gerçeği. Diğer olası sebeplerden bazılarını aşağıda bulacaksınız.

Aramadan vazgeçildi, iPhone telefonlarda yapılamayan aramalarda çıkan uyarı metnidir. Arama sonlandırılır ve bu yazı ekrana gelir. Hiç bir arama sesi duymazsınız ve sanki karşı taraf sizi engellemiş gibi algılarsınız. Android’ de ise farklı bir metin karşınıza çıkabilir. Mesela arama sonlandırıldı şeklinde olabilir.

Verdiğimiz bilgilerin değişken olabileceğini şimdiden not olarak buraya eklemek istiyoruz.

Neden sürekli aramadan vazgeçildi çıkıyor?

Net olmayan lakin deneyeceğiniz şeylerle ortaya çıkacak bu durumun izahı çoğunlukla aşağıdakilerden biridir. Sıralamanın önemli olduğunu belirterek gerekli önerilerimize başlıyoruz.

Yaşanan sistemdeki arızalardan biri olma olasılığı yüksek. Belki bulunduğunuz bölgede bir problem görülebilir. Yoğun kullanımlar, hava şartlarına bağlı olan aksaklıklar, baz istasyonuna olan uzaklıklar veya sorunları gibi çoklu bir neden olabilir.

  1. Uzun süreli kapatılmayan telefonlarda sistemsel aksaklıklar yaşanabilir. Ya da arka plandaki çalışan bir şeyin engel olmasından dolayı cihaz yeniden başlatılması işe yarayabilir.
  2. Hattınız kontörlü ise TL yetersizliği olası sebepler arasındadır.
  3. Hattımda paket var ve yeteri kadar dakika var diyenler olabilir. Aramaların yapılabilmesi için bir aramanın yüklü olması gerekiyor. Örnek 20 krş ya daha fazla.
  4. Faturalı hatta ödenmemiş fatura veya ödenmiş ama birden fazla faturadan dolayı iki taraflı engelleme yapıldığından dolayı açılan hatlarda bazen askıda kalma durumları yaşanabiliyor. Bunun için hat’ ın resetlenmesi icap edebilir.
  5. Uzun süre TL yüklenmeyen hatlarda da kısıtlamaların yaşandığı zamanlar olabiliyor.
  6. Hat taşımalarında veya sim kart değişikliği yapanlarda da görülebilir.
  7. Sim kartla telefon uyumsuzluğu görülebilir.
iPhone-arama-olmuyor-2 iPhone aramadan vazgeçildi arama yapamıyorum
iPhone arama yapamıyorum şikayetleri

Uygulama ve telefon kaynaklı durumlar

Aramaları etkileyebilen bir uygulama kullanıyorsanız büyük ihtimal bunla da alakalı olabilir. Örnek biz Turkcell upcall’ da bu bazen böyle olabiliyor.

Ne zamandan beri sorun çıkıyorsa, son zamanlarda kurduğunuz yazılım veya uygulama var mı bunu düşünerek analiz yapınız. Varsa kaldırarak deneyin.

Telefondaki uygulamalar yazılı bir alan olacak, içerisine girdiğinizde arama olan seçeneği bulacaksınız ve içerisindekileri çalıştırmanızla belki problem giderilmiş olacaktır.

Dış etkenlerin araştırılması

Bir çok hizmette yoğunluk, altyapı arızaları, donanım, network aksaklıkları veya yazılım tarafındaki olumsuzlukların her türlü sorunu çıkarabilir.

Bırakacağınız arıza kaydı veya aradığınızda ilgili bölge için bilgilendirme yapılabilir.

Test yaparken şebeke özelliğini LTE’ ye alanlar 3G’ ye çekip deneyebilirler. Tam tersi olanlarda aynı şekilde deneyebilir.

Karşı taraf beni engellemiş olabilir mi?

Çoğu bunu düşünebiliyor. Lakin bir çok numarada çıkıp çıkmadığının kontrolü gerekiyor. Kontrol sırasında Vodafone hattınızı aradığınızda çıkıyorsa, başka Vodafone numarasını arayınız. Tabi diğer operatörlerden de test edilmesi gerekiyor. Biz bunu Türk Telekom’ da dün denk geldik ve başka bir operatörün hattından deneme yaparken bu mesaj çıkmadı. Acaba benzeri numaralarda var mı diye denediğimde bunun devam ettiğini gördük. Anladığımız kadarı ile ilgili katma değerli numaraların aramasında sorun vardı.

Yukarıdaki olasılığı düşünerek bir yol alabilirsiniz. Önce başka bir hatla test ediniz ve devamında yukarıdakileri uygulayınız.

Gelelim engellenme olasılığına. Evet mümkün olabilir. Karışı tarafında WhatsApp’ ı varsa o zaman profiline girdiğinizde fotoğrafı ve hakkında alanı çıkıyor mu diye bakınız. Çıkmıyorsa engel veya uygulamayı kaldırdığı anlamı taşır.

iPhone-arama-olmuyor-1 iPhone aramadan vazgeçildi arama yapamıyorum
iPhone aramadan vazgeçildi hatası
teknik destek