Şimdi yükleniyor

iPhone Siyah Ekran Yükleniyor İşareti Yuvarlak Simge

iPhone Siyah Ekran Yükleniyor İşareti Yuvarlak Simge

Son Güncelleme tarihi 21 Mart 2024 by Teknoloji Haber

iPhone siyah ekran yükleniyor işareti yani dönen yuvarlak simge ne işe yarar şeklindeki farklı bir çok soruya cevap için bu konuyu hazırladık.

teknik destek

Siyah ekranda yuvarlak işaret, iPhone telefonda genelde iPhone 8 ve altı modellerde daha sık karşılaşırız. Üst modellerde henüz görmedik ama kullandığımız ve çevremizde kullananlardan gördüğümüz kadarı ile çıkmıyordu. Daha çok iPhone 7 dönen yuvarlak simge ile karşılaştık. Bazen arka plandaki çalışanları kontrol edip ve pasif ederek çözüm sağlıyorduk. Lakin zamanla tekrar çıkmaya devam ediyordu.

Sizde de kullandığınız telefonda dönen yuvarlak simge çıkıyor ise, önce telefonunuzu kapatınız, sonrasında internet bağlantısını keserek test edin. Buna göre aşağıdaki çözüm adımlarına geçin.

iPhone Siyah Ekran Yükleniyor İşareti Nedir?

iPhone siyah ekran yükleniyor yuvarlak simgesi, iPhone kullanıcılarının cihazlarını açtıklarında veya belirli bir uygulamayı kullanırken siyah bir ekran ve yuvarlak bir simge ile karşılaşmaları durumunda ortaya çıkar. Bu durumun nedenleri ve çözüm önerileri şu şekilde olabilir:

Nedenler:

 1. Yazılım Güncellemesi: iPhone’unuzdaki yazılım güncellemesi sırasında veya güncelleme sonrasında ortaya çıkabilir. Bu durumda, cihazınız güncelleme işlemini tamamlamaya çalışırken siyah ekran ve yuvarlak simgeyi görüntüleyebilir.
 2. Sistem Sorunları: Sistemdeki çeşitli yazılım sorunları veya çakışmalar, siyah ekran ve yuvarlak simgeyi tetikleyebilir. Özellikle sistem dosyalarının hasar görmesi durumunda bu sorunla karşılaşılabilir.
 3. Donanım Sorunları: Cihazınızdaki donanım bileşenlerinden birinde sorun varsa, siyah ekran ve yuvarlak simge görünebilir. Örneğin, pil veya batarya ile ilgili bir sorun bu duruma neden olabilir.

Çözüm Önerileri:

 1. Yumuşak Sıfırlama (Hard Reset): Cihazınızı yeniden başlatarak bu sorunu çözebilirsiniz. Bunun için, iPhone’unuzun modeline bağlı olarak farklı kombinasyonlarla yumuşak sıfırlama işlemi yapmanız gerekebilir. Örneğin, iPhone 8 ve sonraki modellerde, hızlıca artı, eksi ve ardından güç düğmelerine basılı tutarak cihazı yeniden başlatabilirsiniz.
 2. Güncelleme Yapma: Eğer sorun yazılım güncellemesi ile ilgiliyse, Ayarlar uygulamasından güncellemeleri kontrol ederek en son iOS sürümünü yükleyebilirsiniz. Güncellemenin tamamlanması için cihazınızı şarj edip Wi-Fi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun.
 3. Kurtarma Modu Kullanma: Cihazınız hala siyah ekranda ve yuvarlak simge görünüyorsa, iTunes aracılığıyla kurtarma modunu kullanarak iOS’u yeniden yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınıza iTunes’u açın, iPhone’unuzu bağlayın, ardından kurtarma modunu etkinleştirin ve iOS’u yeniden yükleyin.
 4. Servis Merkezi İletişimi: Yukarıdaki adımları denedikten sonra sorun devam ediyorsa, cihazınızdaki donanımsal bir sorun olabilir. Bu durumda, Apple Destek veya yetkili bir servis merkezi ile iletişime geçerek yardım almanız önemlidir.

iPhone Siyah Ekranda Dönen Yuvarlak Simge Sorunu

Telefonda sürekli yuvarlak simge dönüp duruyor diyerek endişelenen kullanıcılar oluyor. Doğal olarak acaba arka planda ne gibi şeyler çalışıyor diyen çoktur. Virüs mü yoksa bir yerlere bir şey bağlanıyor mu ya da telefonuma mı erişim yapılıyor gibi çok çeşitli şeyler akıllara geliyordur.

Siyah ekranda dönen yuvarlak simge, iPhone modelleri içerisinde bir sınıfta yaşanan ve sürekli dönen bu işaretin anlamı internet bağlantısını kullanan arka planda servisler veya uygulamalar olduğu anlamını taşıyor. Herhangi bir güncelleme sırasında da oluşur. Yazılım yükseltmelerinde ekranın ortasında dönen yuvarlak işaret burada sol üst köşede karşımıza çıkıyor. Esasında birbirine benzer durumlar söz konusu olasılığını her zaman düşünüyoruz.

Olası yuvarlak simge çıkma sebepleri:

 • Mesajlaşma veya arka planda çalışan herhangi bir uygulamanın çalışmasından kaynaklı.
 • Güncelleme veya servislerin bağlantıları.
 • Açık olan bir uygulamanın kullanım sırasında oluşturduğu bağlantı bildirimi.
 • Virüs sebepli durumlarda pek sık olmasa da yaşanır. Tabi Android telefonlarda bu daha olasıdır.
 • Telefonun tarihinde yanlışlık olması.
 • Anlık çalışan her şeyin buna sebep olması.
 • Şarjın yetersiz olmasından dolayı da bekli çıkıyordur.
 • Uzun süredir kapatılmamış cihazlarda yaşanması.

iPhone Siyah Ekran Yükleniyor İşareti İçin Ne Yapılmalı?

Üsttekilerin tümü uygulanacak adımlar için önemlidir. Alternatif yöntemlerin dolaylı çözümleri bu adımlarda vardır. Olası uyarı mesajlarında çıkan metine göre uygulanan adımlar vardır. Yine de her türlü aksaklıkta tercih sebepleri arasında bu seçenekler bulunmakta.

Telefonunuzu kapattıktan sonra birde internet bağlantısını hem mobil hem WiFi ile yapın. Sonrasında sorun çıkarmayan çalışan servis ve uygulamaların devre dışı bırakıp gerekli testler yapılmalı. Buna göre tekrardan teker teker önemli seçenekleri açarsınız.

Birde önceden çıkmıyordu ama şimdi çıkıyor dediğiniz tüm sorunlarda en son yaptıklarınız ve yüklediklerinizi kontrol edin. Buna göre işlem yapın. Artı menü ve güç tuşuna aynı anda basılı tutunuz. Artı duruma göre yazılım aksaklıklarında iTunes yardımı ile tekrardan iOS kurulumunu tekrardan yapın.

Uygulamaların Birbirini Etkilemesi

Benzeri uygulamaların çakışma yaptığına şahit olduğumuz gibi birbiri ile uyumlu bir sistemde yer almayan uygulamalarda var. Bunu en iyi anlama yönteminden biri sonradan kurulanların kaldırılması veya devre dışı bırakmak olacak.

Bu da yine bir sebeptir diye düşünüyoruz. Arka planda yenilenen uygulamaların bir çoğunu pasif yapıp denemeniz gerekiyor.

Arka plandakilerin yenilenmesini önlemek adına ayarlardaki “Genel” ve aradan da “Arka plandan uygulama yenile” bölümünü açın ve her şeyi kapatın. Simge yok olmuş ise, kapattıklarınızı bu sefer teker teker açarak deneyin. Peş peşe değil de her birini açtıktan sonra kontrol edip diğerine geçin.

Örnek görsele bakarak işlemleri yapın.

iPhone-siyah-ekran-2 iPhone Siyah Ekran Yükleniyor İşareti Yuvarlak Simge
iPhone siyah ekran yükleniyor işareti yuvarlak simge

İsterseniz önemsiz gördüğünüz uygulamaların pasif kalmasını düşünürsünüz. Sadece kullanmak istediğinizde çalıştırmanız yeterli gördüklerinizi böyle yapın.

iPhone-siyah-ekran-3 iPhone Siyah Ekran Yükleniyor İşareti Yuvarlak Simge
iPhone siyah ekranda dönen yuvarlak simge

Her birini devre dışı bırakıp gerekli testten sonra diğerlerine geçerek bu şekilde teker teker deniyoruz.

Sistemle Alakalı Yapılan İşlemler

Arka tarafta telefon kendini yedekleme yapıyor olasılığını kontrol edin. Örnek iCloud’ da herhangi bir işlemin otomatik başlamasından dolayı yaşanıyordur.

Yine burada da sistemle alakalı sorun çıkarmayacak tüm hizmetleri durdurun. Teker teker açarken denenecek. Lakin bir süre beklemeniz gerekecek.

Unutmadan sonradan kurduğunuz uygulamalarında kendi bünyesinde yaptığı işlemler vardır. Örnek antivirüs uygulamasının ara ara internet bağlantısını kullanması gibi.

iPhone siyah ekran yükleniyor işareti ne işe yarar birlikte ele aldık. Kullanıcıların gerekli denemeleri yapmadan sistemdeki herhangi bir şeyi durdurmamaları önerilir.

teknik destek