9.7 inç iPad Pro Özellikleri: Apple’ın Küçük iPad Pro’su Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey

9-7-inc-iPad-Pro-ve-12-9-inc-iPad-Pro

21 Mart’ta tanıtılan 9.7 inç iPad Pro ile birlikte kullanıcıların aklında da pek çok soru işareti oluşmuş durumda. Pek çok insan 9.7 inç ile klasikleşen Air modelin devamını, iPad Air 3’ü beklerken karşı karşıya kaldıkları yeni iPad Pro modeli ile şaşkına döndüler. Çoğu kişiye göre o 12.9 inç iPad Pro’nun bir küçük versiyonu. Ama bildiğiniz gibi, şeytan ayrıntıda gizlidir. Ve bu durumda dikkate alınması gereken pek çok küçük detaylar mevcuttur.

9.7 inç iPad Pro için şu anda kesinlikle bir kimlik krizi söz konusu. Ve bu durum kesinlikle büyük bir kesim üzerinde etkin. Kimisine göre o yeni iPad Air 3 kimisine göre ise yeni iPad Pro. 9.7 inç ekran boyutuna sahip olması ise dikkat çekici ve Apple’ın iPad Air serisini noktaladığı anlamına geliyor.

Peki ya gerçek anlamda 9.7 inç iPad Pro ne anlama geliyor? İşte pek çok detayı ile yeni iPad Pro hakkında bilinmesi gerekenler.

True Tone Ekran

9.7 inç iPad Pro’yu 12.9 inç iPad Pro’dan ayıran en önemli özelliği True Tone ekrana sahip olması. Yeni iPad bazı sensörlere sahip ve bu sensörler renk sıcaklığını daha görünür ve okunaklı bir renk sıcaklığı için ekranı sürekli optimize ediyorlar.

Bunun bir başka bir versiyonu da Night Shift modudur. Cihazlarda konum saatine göre yerleşik sensörleri kullanarak ekran renk sıcaklığını ayarlıyor. Ancak yine de bir True Tone ekran yapısı kadar Night Shift’in başarı sağladığını söyleyemeyiz. Hele ki bunun günün her saati otomatik olarak gerçekleşmiyor oluşu ile True Tone ekrandan ayırabiliriz.

Örneğin iPad Pro ile ateşin etrafına oturduğunuzda, ekran otomatik olarak mavimsi bir ışık sıcaklığına geçiş yapar.

Ayrıca küçük iPad Pro’da güneş ışığı altında ekranı görmek çok daha kolaydır. Bu teknolojilerin pek çoğu küçük iPad Pro’ya özeldir ve 12.9 inç iPad Pro’da yer almamaktadır.

Bunun dışında 9.7 inç iPad Pro’nun ekranı, inç başına 264 piksel (ppi) yoğunlukta 2048 x 1536 çözünürlük sunmaktadır.

12 Megapiksel iSight Kamera

9.7 inç iPad Pro aynı zamanda iPhone 6s’in öne çıkan 12 megapiksel kamerasını ve 4K video çekebilme yeteneğini alıyor. 12.9 inç iPad Pro’nun 8 megapiksel kameraya sahip olduğunu baz aldığınızda bunun büyük bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Ama bu bazı sorunlarıda beraberinde getiriyor. Tıpkı iPhone 6 ve iPhone 6s’in kamerasının çıkıntılı olması gibi 9.7 inç iPad Pro’nun kamerasıda çıkıntılıdır.

A9X Çip

A9X-Cip

Küçük iPad Pro büyük kardeşi gibi bir canavardır. 9.7 inç iPad Pro, 12.9 inç iPad Pro’da yer alan ve biraz daha optimize edilmiş A9X çip ve çipe yerleşik M9 hareket yardımcısı ve 12 çekirdekli grafik işlemcisi ile geliyor.

2 GB RAM

9-7-inc-iPad-Pro-2-GB-RAM

Eğer ki RAM meraklısıysanız 9.7 inç iPad Pro sizi hayal kırıklığına uğratabilir. 12.9 inç iPad Pro’nun 4 GB RAM’e sahip olmasına karşın 9.7 inç iPad Pro sadece 2 GB RAM’e sahip.

Bunun normal kullanımda verimde bir sorun yaratmayacağını belirtelim. Eğer bir 4K video düzenliyorsanız kimi zaman 2 GB RAM size sorun yaşatabilir.

256 GB Depolama Kapasitesi

Apple bir iPad modeli ile birlikte ilk defa yerleşik 256 GB depolama kapasitesi sunuyor. Elbetteki böylesine yüksek bir depolama kapasitesi size pahalıya malolacaktır. 256 GB depolama kapasitesi ile WiFi modeli 3.399 TL iken yine aynı depolama kapasitesi ile Wi-Fi + Cellular modelinin 3.899 TL olduğunu belirtelim.

Çok Daha Büyük Anten Bantları

9.7 inç iPad Pro, 866 MBPS transferine kadar destekleyen MIMO teknolojisi ile birlikte 802.11ac Wi-Fi ile geliyor. LTE’de ise süper hızlı 300 MBPS’e varan LTE-Advance (4.5G) desteği sunuyor.

Yerleşik Apple SIM

Ülkemizde henüz kullanılamayan ama sundukları dahilinde oldukça verimli bir teknoloji olan Apple SIM, 9.7 inç iPad Pro ile birlikte yerleşik olarak geliyor. Apple SIM şu anda 90 ülkede kullanılabiliyor.

Live Photos

Küçük iPad Pro, iPhone 6s’in sahip olduğu kameranın yanı sıra Live Photos desteği de sunuyor. Bu özelliğin 12.9 inç iPad Pro’da yer almadığını belirtelim. 3D Touch donanımının bulunmadığını belirtelim.

5 Megapiksel + Retina Flash’lı FaceTime Kamera

Yeni iPad Pro, çok daha iyi selfieler için geliştirilmiş 5 megapiksel + Retina Flash’lı FaceTime kamera ile geliyor. Tıpkı iPhone 6s’de olduğu gibi.

Smart Keyboard Desteği

9-7-inc-iPad-Pro-Smart-Keyboard

12.9 inç iPad Pro ile tanıştığımız Smart Keyboard’un bir küçük versiyonu da küçük iPad Pro’yla birlikte geliyor ve onu daha eşsiz ve kullanışlı kılıyor.

Apple Pencil Desteği

Yine 12.9 inç iPad Pro ile tanıştığımız Apple Pencil desteği 9.7 inç iPad Pro’da da mevcut.

USB 2.0 Aktarım Hızı

Apple’ın 21 Mart’taki etkinliğinde özel olarak geliştirilmiş Lightning Kamera Adaptörü tanıtıldı. Bu adaptör hem iPad’leri şarj edebilme hem de USB aksesuarı olarak kullanabilme yeteneği sunuyor. Özellikle iPad üzerine fotoğraf ve video düzenleyenler için eşsiz bir aktarım desteğini de beraberinde getiriyor.

Tek sorun 12.9 inç iPad Pro’da USB 3.0 hızında aktarım sunarken 9.7 inç iPad Pro’da aktarım hızını USB 2.0 standartında sunuyor olması.