İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

9.7 inç iPad Pro Parçalarına Ayrıldı

Pek çok iPhone 5/5s bileşeninin yeni 4 inç iPhone SE’de yer almasının çıkması üzerine uzmanlar Apple’dan yeni 9.7 inç iPad Pro’dan da benzer bir adım beklemeye başlamışlardı. 12.9 inç iPad Pro’nun eş versiyonu olarak lanse edilen küçük iPad Pro’yu iFixit ekibi parçalarına ayırdı.

Öncelikle, iFixit yeni iPad Pro modelinin iç yapısının oldukça karmaşık ve herhangi bir tamir durumunda yapının zorlayıcı olduğunu açıkladı. Özellikle ekran kablolarının kasanın sağ alt kenarına sokuşturulduğu dikkat çekici olarak yorumlanıyor. Logic Board’un EMI kalkanının sökülmesi sırasında pilin çıkartılması gerektiği ve Logic Board kartının üst hoparlörle karmaşık bir bağlantıya sahip olması gündelik onarımları zor hale getiren etmenlerden sadece birkaç tanesi.

Ayrıca iFixit 12.9 inç iPad Pro’nun kimi parçasının 9.7 inç iPad Pro’da yer aldığını da açıkladı. Yani Apple yeni iPad modelinde de iPhone SE’ye benzer bir politika izlemiş.

12 megapiksel çıkıntılı bir kameraya sahip olan 9.7 inç iPad Pro’da kullanılan bu kameranın iPhone 6s’de kullanılan kameranın aynısı olduğuda belirtelim. Ayrıca 9.7 inç iPad Pro’nun kamerasının optik görüntü sabitleme özelliğine de sahip olduğunu belirtelim. Bu özelliğin bir 12.9 inç iPad Pro’da yer almadığını ve Apple’ın bu özelliği iPhone Plus modellerinde kullandığını da hatırlatalım.

9.7 inç iPad Pro 7.306 mAh pil kapasitesi ile geliyor. 12.9 inç iPad Pro’nun ise 10.307 mAh pil kapasitesine sahip olduğunu belirtelim. Yine de 9.7 inç iPad Pro’nun ortalama 10 saate varan pil dayanma süresine sahip olduğunu da hatırlatalım.

Yeni iPad modelinin ekranının da başta Apple Pencil olmak üzere özel teknoloji katmanları ile donatıldığı belirtiliyor.

iFixit onarım kolaylığı yönünden 9.7 inç iPad Pro’ya 10 üzerinden 3 puan verdi. Puanın düşük olmasının en önemli nedeniyse LCD ve ön panel camının birbirine yapışmasını sağlayan yapıştırıcının çok zor ayrılması, Smart Connector bağlantıları ile pil bağlantılarının birbirine yakın duruyor olması gösteriliyor.