İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aman Dikkat! WhatsApp Görüntülü Arama Davetiyesi Aldatmacası

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp sesli aramanın yanına şimdi de görüntülü aramayı getirdi. Şu anda kademeli olarak devreye sokulan bu özellik elbetteki dikkatleri bir anda WhatsApp’ın üzerine çekti. Elbetteki bundan çıkar sağlamayı hedefleyen dolandırıcılarda boş durmadılar ve işe el attılar.

teknik destek

Henüz ülkemizde WhatsApp görüntülü arama özelliği davetiyesi aldatmacası görülmüş değil en azından bu yönde bir rapor yok ancak yakın zaman görülebilir. Sonuçta bu özellik ülkemizde tüm dünya ile eş zamanlı olarak kullanıma sunuldu.

Gelelim görüntülü arama aldatmacasına. Size sözde bir davetiye metni arasına sıkıştırılmış bir web sitesi bağlantısı ile gelen WhatsApp mesajında “görüntülü arama özelliğine sahip WhatsApp sürümünü” indir başlığı ile dikkat çekiyor ve bağlantıya tıkladığınız taktirde profesyonel olarak hazırlanmış bir web sayfası internet tarayıcınızda açılıyor.

whatsapp-hilesi-1

Boş bir bar yavaş yavaş doluyor ve bu esnada web sitesinde görüntülü arama özelliğinin aktifleştirildiği bilgisi veriliyor. Ardından kullanıcı aktivasyonu adı altında bir kısım beliriyor ve buna tıkladığınız anda en az 4 arkadaşınızı davet etmeniz yönünde bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz.

whatsapp-hilesi-2

Bu tümüyle illegal, hesap verilerinizi ele geçirmeye ve daha fazla insanın bundan etkilenmesi üzerine kurulmuş bir aldatmacadan ibaret. Halbuki iOS için yayınlanan WhatsApp’ta App Store üzerinden uygulamayı son sürümüne güncellediğiniz taktir de doğrudan sohbet ekranının sağ üst köşesinde video ikonu geliyor ve bu ikon ile doğrudan görüntülü arama yapabiliyorsunuz.

Yani kesinlikle bu tip mesajlara, web sitesi uyarılarına itibar etmeyiniz. Güvenliğiniz için tüm bunlara dikkat etmeniz önem taşımaktadır. Geliştiriciler iOS üzerinde uygulamalarını dışarıdan değil yalnızca ve yalnızca App Store üzerinden güncellerler.

Bu konuda bizi bilgilendiren ve uyaran iPhone Hacks ailesine teşekkür ederiz.

müşteri hizmetleri