Android telefonda IP adresi nasıl öğrenilir

Android telefonda IP adresi nasıl öğrenilir

Android telefonda IP adresi nasıl öğrenilir dersiniz! Android ip adresini öğrenme basit bir yolla görülür. Hadi bu adımlara bir bakalım.

teknik destek

Öncelikle ip adresinin ne olduğunu kısaca açıklamak yerinde olacaktır. İngilizce açılımı “Internet Protocol Adress” olan bu tanım TCP / IP protokolünü kullanarak aynı bağlantı türünü kullanan diğer cihazlarla ağ üstünden veri alışverişi yapmak amacıyla kullanılan adres demektir. Kullanılan Android telefonun IP adresini görmek için sırasıyla aktaracağımız yolu izlemeniz yeterli.

Android IP adresi nasıl öğrenilir makalemizi okuduktan sonra bu işlemin gayet basit olduğunun farkına varacaksınız.

Telefonunuzun ip adresini öğrenmek için ilk olarak telefonun ayarlar kısmından Wi-Fi seçeneğine dokunarak açın. Bu kısımda IP Adress ile belirtilen kısmında cihazın internete bağlantı kurduğu ip numarasını görebilirsiniz.

Android IP adresini öğrenme

Android ip adresini görmek için test ettiğimiz telefon Samsung Galaxy Android 8.0 sürümü yüklü bir cihazdan ekran görüntüsü alındı. Eski telefonlarda wifi ayarları veya ip adresi bölümü farklı olabilir.

  • “Bağlantılar” sonra “Wifi” dokunun.
  • Karşınıza çıkan wifi ağ adının üstüne dokunun.
  • Açılan yerde 192 ile başlayan ip adresini göreceksiniz.
Android ip adresi nasil ogrenilir-2
Android IP adresi nasıl öğrenilir
Android ip adresi nasil ogrenilir-3

Android IP adresini öğrenme
Android ip adresi nasil ogrenilir-4

Android IP adresini görme
Android ip adresi nasil ogrenilir-5
Android telefonun IP adresi nasıl öğrenilir

Android ip adresi yani mobil veri ile internet bağlantısındaki ip adresini öğrenmek için Google’ den ip sorgulama yazarak çıkan sitelere girdiğinizde ip adresiniz görünecektir.

IP adresi ile ilgili sıkça söylenenler

Birçok kez statik ip ve dinamik ip tanımlarını sıkça duymuşsunuzdur. Bu tanımlamaların neleri ifade ettiklerini öğrenmek için kısaca bu tanımlamalara değinilecektir.

Statik ip adresi: Zaman içinde değişiklik olmayan ip adresi demektir. Bu ip türü genel olarak servis sağlayıcı tarafından ekstra bir ücret karşılığında kullanıma sunulmaktadır. Çünkü bu hizmet veri tabanı sağlama gibi yayınlar yapmakta olan şirket ve benzeri yerlerde kullanılmaktadır.

Dinamik ip adresi: Zamanla değişebilen ip adreslerini ifade eder. Örneğin modeminizin kapanıp açılması sonrasında internete bağlandığınız ip adresi değişir. Bunun nedeni dinamik ip kullanarak internete erişim sağlanmasıdır. Android telefonda IP adresi nasıl öğrenilir konusunun dışında bu iki önemli tanımın bilinmelidir.

müşteri hizmetleri