İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple iPhone 7 Plus’a Özgü Çift iSight Kamera Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Saygın KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 7 Plus için Apple’ın bir süredir konuşulan çift iSight kamera olayına tekrar değinen bir rapor yayınlandı. Raporda çift iSight kamera uygulamasının 5.5 inç iPhone 7 Plus’a özgü olacağı belirtiliyor.

Raporda, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus gibi modellerin her zaman benzer yapı ile geldikleri, Apple’ın bu benzerliği çok daha yüksek ve farklı donanım yükseltmeleriyle ayırmayı planladığı belirtiliyor. Sonbaharda tanıtılacak olan iPhone modeli için de Apple’ın en özel planı ise bu noktada iPhone 7 Plus’da çift iSight kameraya yer vermesi.

Kuo raporunda, Apple’ın iPhone üzerinde uygulamayı planladığı çift iSight kamera konusunun Ocaka yından bu yana ivme kazandığını belirtiyor. Pek çok raporda 4.7 inç iPhone 7’de mevcut kamera yapısı gibi tek iSight kamera kullanılacağı belirtilirken, iPhone 7 Plus’ta çift iSight kamera kullanılacağı doğrulanıyor.

Ayrıca söylentiler Apple’ın iPhone 7 Plus yerine iPhone 7 Pro adlandırması ile yeni bir iPhone modelinin öne süreceğini de gösteriyor. Yine de pek çok belirli belirsiz detay ortalıkta dolaşırken bir süredir çift iSight kamera olayında yoğunlaşılmış durumda ve Apple’ın Şubat ayında tedarikçilerinden test için çift lensli kamera örnekleri almış olması da olaya ivme kazandırıyor.

Linx-iPhone-7-Cift-Kamera-Modulleri

Apple’ın kamera iyileştirmeleri konusunda ise daha önce satın aldığı Linx şirketinden güç aldığı belirtiliyor. Ve en büyük iddia ise bu noktada geliyor ve gelecek nesil iPhone’ların DSLR kalitesinde fotoğraf çekebileceği belirtiliyor. Linx’in iPhone 7 Plus üzerinde çift kamera teknolojisini kullanacak olması ile pek çok şeyin değişeceği de gelen bilgiler arasında. Fotoğraf ve videolarda 3D derinlik başta olmak üzere daha iyi renk yoğunluğu, ultra HDR, düşük gürültü seviyesi, yüksek çözünürlük, neredeyse sıfır deklanşör gecikmesi gibi pek çok yeniliğin bu özel kamera teknolojisi ile gelmesi bekleniyor.

Ayrıca Apple’ın yakın zamanda aldığı bir patent, çift kamera olayını da doğrular nitelikte. Patentte Apple’ın fikri derinlemesine özetlenirken, tüm detaylar baz alınarak bir tanıtım videosuda hazırlanmıştı. Gerçek anlamda, gelecek nesil iPhone’larda çift kameranın kullanılması neyi değiştirebilir diyenler için işte o özet niteliğindeki video;