Apple, Teksas Katliamcısına Ait iPhone’un iCloud Verilerine Erişim İzni Verdi!

Teksas Katliamcısı iPhone SE

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Teksas eyaletine bağlı Sutherland Springs bölgesindeki bir kilisede meydana gelen ve 26 kişinin hayatını kaybettiği olayda katliamcıya ait akıllı telefonun iPhone olduğu ortaya çıkmıştı. Daha sonra iPhone’un modelinin SE olduğu ve kilidinin açılması için çalışma yapmak üzere FBI’ın laboratuvar ortamında cihazı incelemek için çalışma başlattığı duyurulmuştu.

teknik destek

Apple, olayın yaşanmasından kısa süre sonra ilgili makamlara ulaştıklarını ve gerekeni yapma konusunda istekli olduklarını açıklamıştı. Nitekim gereğinin yapıldığı ortaya çıktı. Apple’ın katliamcının iCloud hesabına erişim iznini FBI’a verdiği açıklandı. Şimdi hedefte ise katliamcıya ait, LG markalı ikinci telefon var.

FBI’ın ilk önce Apple ile hiçbir şekilde iletişime geçmediği ve şirket ile temas kurmaktan kaçındığı ortaya çıkmıştı. Hatta ele geçirilen iPhone’un incelenmek üzere Virginia’daki bir laboratuvara gönderildiği aktarılmıştı. Muhtemelen Apple’ın desteği ile FBI gerekli incelemeleri yapma fırsatı bulmuştur.

Bu noktada akıllara ele geçirilen iPhone SE’nin kilidinin Apple tarafından açıldığı gelebilir ancak Apple’ın FBI’a yalnızca katliamcının iCloud hesabına erişim izni verdiği unutulmamalı. Şirket, belirli konularda kolluk kuvvetlerine cihaza erişim hakkı vermese de iCloud verilerine erişim hakkını verebiliyor.

müşteri hizmetleri