İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Yeni Mac Dizüstü ve Masaüstü Modelleri Üzerinde Çalışıyor

Apple’ın yeni Mac dizüstü bilgisayarları, yardımcı işlemciler (coproccessor) ve bir masaüstü bilgisayar üzerinde çalıştığı söyleniyor. Bloomberg’in raporuna göre iMac Pro’da görülen T2 yongasına ve 2016 MacBook Pro ile tanıtılan T1 yongasına benzeyecek yeni yardımcı işlemciler hazırlanıyor.

teknik destek

Bu çalışmaların yanı sıra aynı zamanda yeni bir iPad‘in yıl sonuna doğru piyasaya çıkacağı Bloomberg tarafından da bildirildi.

Bloomberg raporunda hangi cihazların önemli dahili güncellemeleri alacağı belirtilmiyor. Ancak aynı rapora göre; Apple logosuna sahip iki yeni dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar da dahil olmak üzere üç yeni model üzerinde çalışılıyor. Apple yeni bir Mac Pro’nın geliştirildiğini önceden bildirdi ancak ürünün 2018’de tanıtılacağını garanti etmemişti.

t2-islemciler-apple

Dizüstü bilgisayarlarla ilgili olan diğer söylenti ise; MacBook Pro’ların bu yıl büyük bir güncelleme almayacağını ileri sürdü. Retina Macbook’lar için güncellemeler çok kişi tarafından bekleniyor bu yüzden kullanıcılar isyan etmeye başlayabilirler.

Mevcut MacBook Pro modellerindeki T1 yongası Touch Bar ve Touch ID bileşenlerini yönetiryor. iMac Pro’da bulunan T2 ise SSD’ler için disk denetleyicisi olarak çalışan Güvenli Önyükleme ile güvence altına alan daha iddialı bir yonga olarak duruyor.

Yeni iPad tanıtımı yıl sonuna kadar olmazsa Apple A11 serisini tabletleri için tanıtır. Muhtemelen de doğrudan bir “A12X” değerine atlar. Apple‘ın mevcut iPad Pro’ları Haziran 2017’de A10X işlemcileri ile piyasaya sürüldü. Apple‘ın yıl sonu iPad‘leri için “A11” yongalarını kullanması garip olurdu, çünkü yeni iPhone‘lar A12 işlemcileri barındıracaklar.

Bloomberg ayrıca bomba bir iddiayı da ortaya attı. Apple‘ın son aylarda Qualcomm’tan mühendisleri kaçırdığını söylediler. Bunun sebebinin Apple‘ın kendi hücresel bant modem yongalarını tasarlamak istemesi olduğu düşünülüyor. Qualcomm bilindiği üzere uzun yıllar boyunca iPhone ve iPad hücresel LTE yongalarının özel tedarikçisiydi.

iPhone 7‘den beri Qualcomm ve Intel Apple‘dan gelen siparişleri paylaştı. Yakında çıkacak olan 2018 iPhone‘larda Qualcomm’dan hiçbir çip olmayacağı söyleniyor.

teknik destek