İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’dan Dev Proje: Artırılmış Gerçeklik

Apple, yurt dışı kaynaklı önemli haber organlarına göre dev bir proje için çalışıyor. Tüm dünyanın ilgi odağı haline gelen sanal gerçeklik teknolojisi, Apple’ın bu projesiyle teknoloji tarihinin tozlu sayfalarındaki yerini alabilir.

teknik destek

 KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo analisti tarafından iddia edilen arttırılmış gerçeklik teknolojisi, teknolojinin yeni bir düzeyde algılanacağına işaret ediyor. Hatta iddialar göre Apple tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen otomobil projesi, arttırılmış gerçeklik projesi için rafa kaldırılmış. 

apple-buys-augmented-reality-software

Otonom sürüş sistemi tabanlı bir yazılım üzerine kurulacağı iddia edilen arttırılmış gerçeklik projesi, Apple ürünlerinde birçok değişim ve ilerleme anlamına geliyor. Bu projenin gerçekleşmesi durumunda kullanıcıları bambaşka bir teknoloji deneyiminin beklediğini söylemek mümkün. Apple’ın insan ve makine arayüzleri alanındaki başarıları göz önüne alındığında arttırılmış gerçeklik teknolojisi bu başarıların bir sonraki basamağı sayılabilecek düzeyde. Apple CEO’su olan Tim Cook’un arttırılmış gerçeklik ile ilgili Temmuz ayından bu yana yaptığı açıklamalar bir tesadüf değil! Bu alanda güçlü iddialardan biri de arttırılmış gerçeklik ile ilgili özel bir araştırma ekibi kurulduğu yönünde.

Arttırılmış Gerçeklik Nedir?

iaugmented

Dış dünyadaki madde ve objelerin bilgisayar aracılığıyla hazırlanan görüntü, ses, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek aktarılan canlı görünümüdür. Gerçek zamanlı olarak aktarılır ve dış dünyada yer alan objeler ile etkileşime girebilecek düzeydedir.

Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisinin Getirileri?

Arttırılmış gerçeklik teknolojisi gelecekte eğitim, ticaret, askeri, reklam ve dijital pazarlama alanlarında yoğun bir şekilde kullanılabilir. Hatta şimdilerde reklam ve dijital pazarlama çalışmaları için kullanıldığını söylemek mümkün.

augmented-reality-example-ios-apple

Bu teknoloji sayesinde akıllı telefon, tablet ve diğer teknolojik cihazlarda inanılmaz şeyler yapabiliriz! Mesela iPhone’nunuz ile açacağınız bir görselin ekranın üzerinde üç boyutlu bir hale geleceğini hayal edin! Bu gerçekten heyecan verici öyle değil mi?

Arttırılmış gerçeklik teknolojisinin cihazlarla uyumlu bir şekilde kullanılabilmesi için GPS teknolojisine büyük bir ihtiyaç duyuluyor. Gerçek dünya ile sanal dünyayı bir araya getiren arttırılmış gerçeklik için hazırlanan bazı uygulamaların ”AR uygulamaları” olarak şimdiden kullanıldığını söylemek mümkün. Bu teknoloji ile her ne kadar olumlu yorumlar yapılsa da askeri alanda kullanımının ne gibi sonuçlar doğurabileceği pek kestiremiyoruz. Ayrıca Apple’ın yanı sıra Microsoft ve Google firmalarının da bu konuda çalışmaları olduğunu söylemek sürpriz olmaz.

müşteri hizmetleri