Apple’dan Dudak Uçuklatan Reklam Harcaması

apple-reklam

Apple’ın rekor reklam harcaması ifşa olmuş durumda. Ekim ayında yayınlanan Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa (SEC) raporunda Apple’ın yıllara göre yaptığı reklam harcaması ortaya çıktı.

teknik destek

Rapora göre Apple’ın nedenleri belirsiz olarak sadece 2015 yılında 1.8 milyar dolarlık reklam harcaması yaptığı görülüyor. Her ne kadar raporda şirketin 2008 yılından bu yana en rekor reklam harcamasını yaptığı yıl 2015 gibi gözükse de işin aslı kesinlikle böyle değil. Şirketin aslen rekor reklam harcamasını 2016 yılında yaptığını belirtiliyor.

Elbetteki şirketin böylesi reklam yatırımı/harcaması yapıyor olmasının pek çok sebebi söz konusu. Düşen gelirler sonrası Apple reklam yatırımlarını arttırdığı zaten tahmin edebilir bir sebep. Böylece Apple’ın 2008 yılından bu yana son iki yıldır rekor reklam harcaması yaptığı net bir şekilde raporda görülüyor.

apple-reklam-harcamalari

Apple’ın reklam maliyetleri sonrası yatırımcıların gerçekleştirilen, satış, genel ve idari giderleriyle birlikte SEC tarafından uyarıldığını da belirtelim. Özellikle şirketin 2015 yılında maliyetleri artarken 14.1 milyar dolar geliri düşüşü yaşaması bu uyarının asıl sebebi.

2016 yılının 2015 yılı ile karşılaştırılması yapıldığında ise ortaya enterasan sonuçlar çıkıyor. Şirket 2015 yılını gelirleri ile genel olarak giderlerini net bir şekilde telafi ederken 2016 yılında daha da düşen giderlerle gelir-gider oranında büyük bir terslik olduğu gözlemleniyor.

Business Insider’a göre ise Apple’ın reklam harcamalarının sızdırılması büyük bir spekülasyondan başka bir şey değil. SEC kurallarına göre halka açık şirketlerin reklam giderlerini yatırımcıları ile paylaşması gerekli değil. Zaten Apple’ın 2016 yılı için hiçbir şekilde reklam harcamasını dışarıya yansıtmaması bu spekülasyonları engellemeye yönelik gibi duruyor.

Eh 1.8 milyar dolarlık reklam harcamasının küçük bir parçası olan en yeni reklam filminide tekrardan beğeninize sunalım o halde.

https://youtu.be/aFPcsYGriEs

müşteri hizmetleri