İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bildirimler için Beklenen Değişim iOS 12 ile Gerçekleşebilir!

iOS’un mevcut bildirimler görünümü kullanıcıların en çok şikayetçi olunan iOS kısımlardan. Apple, iOS cihazlardaki bildirim deneyimini iyileştirmek için büyük adımlar atmış olsa da bazen çok sinir bozucu ve karmaşık bir görüntü oluşabiliyor.

Tasarımcılar, yıllardır iOS’un bildirim görünümünün nasıl olmasını gerektiğini gösteren pek çok konsepti hazırlayıp paylaştılar. Bu konseptlerin pek çoğu tam olarak kullanıcıların beklentilerini karşılayan türdendi. Hatta içlerinden bir tanesi var ki tam olması gereken türden.

Tasarımcı Kauhi Hookano, Behance’de iOS’un bildirim görünümünü ele alan konseptini paylaştı. Tasarımcı, konsepti hazırlanırken kullanıcı geribildirimlerini dikkate alarak çalıştı ve pek çok iOS özelliği ile bildirimlerin tam entegre çalışmasını sağlayan kullanıcı fikirleri ortaya çıktı.

İlk örnek, Rahatsız Etme modunun açık olduğu zamanda gelen bildirimleri kapsıyor. Rahatsız Etme modu etkin olduğunda veya bir uygulama kullanılıyorken bildirimler ekranın üst kısmını kapatmayacak şekilde ekrana düşüyor.

iOS Bildirim

İkinci örnekte bildirimlerin tamamının uygulamalara göre gruplandırılıyor.

iOS Bildirim Gruplandırma

Üçüncü örnekte tıpkı Apple Watch’taki gibi, Ekran Kilidi etkinken ekranın üst kısmındaki saatin yanında kırmızı bir nokta çıkıyor ve yeni bildirimlerin olduğunu belirtiyor.

iOS Bildirim Var Uyarısı

Dördüncü örnekte kullanıcılar mevcut durumda yapabildikleri gibi bildirimleri silebiliyorlar ama silinen son 10 bildirimi geri de getirebiliyorlar.

iOS 12 Bildirim Silme

Son örneğimiz ise iPhone’unuz kullanımınıza bağlı olarak size özel kişiselleştirilmiş bildirimler sunması. Bunun için Siri önerileri kullanılıyor.

iOS 12 Akıllı Bildirimler

Konsept, Ağustos ayında yani iPhone X’in lanse edilmesinden bir ay önce hazırlandığı için kimi durumda iPhone X ile uyumsuz durumda ancak iPhone X tasarımına göre entegre edilmesi durumunda oldukça kullanışlı bir yapıya sahip.

Apple’ın iOS 11’de bildirimler görünümünde böyle bir değişikliği yapması artık mümkün değil ancak iOS 12’de bu yönde bir adım atabilir ki umuyoruz atar.