Bir Bakanın Bir Kez Daha Baktığı Apple Store’lar!

fifthavenue-apple-store

Apple Store’un ilk örnekleri çok değil bundan 16 yıl önce, 2001 yılında Steve Jobs tarafından ortaya çıkartıldılar. Apple’ın efsanevi CEO’su Steve Jobs, 2001 yılında ilk iki Apple Store’u açtı. Aradan geçen 16 yılın ardından ise şu anda Apple’ın dünya çapında 400’ün üzerinde mağazası var. Aygıtlarının tasarımı konusunda oldukça titiz davranan Apple, Apple Store’ların hepsinde benzer standartları uyguladı. Tüm Apple Store’lar temiz bir cam panelden oluşan kapılara, aynı raflara, aynı masalara ve mağazanın önünden arka doğru aydınlatmalara sahipler.

teknik destek

Apple’ın bu standartı gerçek bir standart olarak görmesi büyük bir başarı getirmiş ve Apple 2013 yılında kutu düzenindeki mimari dizaynın patentini aldı. Apple Store’larda oldukça ince düşünülmüş dizaynı sergileme konusunda abartısız en iyi mimariler olarak görülüyorlar. Peki, bir bakanın bir kez daha baktığı Apple Store’lar nasıl görünüyorlar ve öne çıkan özellikleri neler? İşte cevabı.

1. Manhattan SoHo – New York City, ABD

apple-store-manhattan

Manhattan bulunan Apple Store, Apple’ın New York City’de açtığı ilk Apple mağazası. İç dizaynında ağırlıklı olarak opak camlardan faydalanılan Apple Store’un en dikkat çeken özelliğiyse cam basamakları.

apple-store-manhattan-soho

Paslanmaz iz tutmayan materyallerle ve opak camla tamamlanan bu merdivenler aradan geçen 15 yılın ardından hala minimalist ve modern görünüyorlar. Bu mağazasının başarısı sonraki Apple Store’lar için büyük bir ilham kaynağı oldu.

2. Third Street Oprmenade, Santa Monica – Kaliforniya

third-street-promenade-apple-store

Dışardan bakıldığında içinin tamamı görünen bu Apple Store, dünya çapında büyük beğeni kazanan Apple mağazalarından sadece birisi. Ön cephesi tamamen camdan olan mağazanın içerisinde standart haline gelen Apple tasarımı kullanılıyor.

3. Highland Village, Houston – Teksas

highland-village-apple-store

Ön ve arka yüzü tamamen camdan oluşan Highland Village mağazasının diğerlerinden farkı bu. İçinde ise tümüyle sıradan Apple tasarımı kullanılıyor. İlk bakışta oldukça havalı görünen bu mağaza, maliyeti ile de dudak ısırtıyor.

1 Mayıs 2012’de kimliği teşhis edilmeyen şahıs veya şahıslar tarafından bu Apple Store’un camlarına ateş edilmiş ve zarar gören camlar uzunca bir süre yamalı olarak tutuldu. Bu gecikmenin nedeni ise camların özel olarak üretiliyor olması.

4. Wangfujing, Pekin – Çin

wangfujing-apple-store

Wangfujing’de yer alan bu Apple Store’un hem çatı hem de ön cephesinde kavisli camlar kullanıyor. Pekin’de açılan üçüncü Apple Store olan Wangfujing, Apple’ın tasarım standartları gereği daha sonradan restore edildi ve bugünkü halini alması sağlandı. 2.300 metre karelik büyüklüğüyle Wangfujing’deki Apple Store, Asya’daki en büyük Apple Store’lardan birisi.

5. Pudong – Şanghay – Çin

pudong-apple-store

Çin’de açılan ikinci Apple Store olan Pudong yapısı ile öne çıkıyor. Müşteriler silindir şeklindeki cam kapıdan girdikten sonra aşağıya doğru spiral şeklinde uzanan merdivenleri takip ederek yer altında yer alan mağazaya ulaşıyorlar.

Rivayete göre, mağazanın ilk tasarım fikri girişin farklı olarak tasarlandığı ve Steve Jobs’ın müdehale ederek giriş bölümünün silindir şeklinde olmasını sağladığı yönünde.

6. Beşinci Cadde (5th Avenue) – New York – ABD

fifth-avenue-eski-apple-store

ABD’nin meşhur Beşinci Cadde’sinde yer alan Apple Store, tıpkı Çin’deki örneğinde olduğu gibi cam bir girişe sahip. Girişin tek farkı ise bu yapının daire yerine kara kutu olması.

fifthavenue-apple-store

2006 yılında açılan Apple Store, kısa bir süreliğine restorasyon çalışması için kapatılmıştı. Restorasyon aşamasında girişi genişletildi ve cam küp büyütüldü. Güçlendirilip daha transparan hale getirilen Apple Store kısa süre sonra tekrardan kullanıma açıldı.

7. Zorlu, İstanbul – Türkiye

zorlucenter-apple-store

Zorlu Apple Store, Türkiye’de 2014 yılında açılan ilk Apple Store olarak gönlümüze taht kurmuştu.

zorlu-apple-store-2

Apple’ın çok beğenilen Apple Park tasarımının ardında yer alan Foster and Partners’in Zorlu Apple Store’un tasarımını üstlendi ve LED aydınlatma ile dikkat çeken yer altı mağazalarından sadece birisi oldu.

Tasarımıyla dudak ısırtmayı başaran Zorlu Apple Store, kurulduğu sene dünya çapında birçok tasarım ödülünü kucaklamayı başarmıştı.

8. Covent Garden, Londra – İngiltere

coventgarden-apple-store

Convent Garden’daki Apple Store’un kullandığı bina 19. yüzyıl boyunca otel olarak kullanılmış. Onlarca tuğladan meydana gelen yapı Apple Store olmadan önce ciddi bir yenileme çalışmasından geçirilmiş. Sonuç olarak tarih ve teknolojinin harmanlandığı bu harika nostaljik yapı ortaya çıkmış.

covent-garden-merdivenler

Apple, revizyon sırasında yapıya cam detaylar ve ekstradan cam merdivenlerin eklemesini de unutturmamış.

Üst kısımlarında bırakılan boşluk sayesinde, mağazanın olabildiğince doğal güneş ışığı alması sağlanmak istenmiş.

9. Opera, Paris – Fransa

opera-apple-store

Fransa’da faaliyet gösteren Apple Store için Apple farklı bir yol takip ederek yüksek kaliteli camlar yerine yapının doğasına uygun tahta ve metalleri kullanmayı tercih etmiş. Sadece pencereler ve tavanında cam kullanılan Opera Apple Store, Apple’ın en benzersiz mağazalarından birisi.

opera-apple-store-2

Mağazanın adı ise sizi yanıltmasın. Zira kullanılan bina vaktiyle bir opera falan değilmiş. Yıllarca farklı amaçlar için kullanılan bina 1920’li yıllardan sonra uzun bir süre boyunca banka olarak kullanılmış.

10. Jungfernstieg, Hamburg – Almanya

jungfernstieg-apple-store

Apple’ın Almanya’daki yedinci mağazası olan Jungfernsteig Apple Store, alışıldık camlı tasarımı ile göz dolduruyor. Şehrin en dikkat çeken yapılarından biri olan bina, Apple Store olmadan önce civarın en meşhur kuyumcu mağazası olarak kullanılıyormuş.

müşteri hizmetleri