İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu Yıl Tanıtılacak Olan Yeni iPad Pro Modelinin, Ekran Boyutu Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Apple, uçtan uca bir ekrana sahip yeni bir iPad Pro üzerinde çalıştığı söylentileri var ve bu özel modelin yaklaşık 10 inç civarında bir ekrana sahip olacağı söylenirken, tabletin boyutu ile ilgili karışık söylentiler var.

teknik destek

Studio Neat’in tasarımcısı Dan Provost dün, 10.5 inçlik bir iPad üzerine bir yazı yazdı. Yazısına bakılacak olursa, onun matematiksel değerlendirmelerinin oldukça sağlam ve argümanının mantıklı olduğunu görebilirsiniz.

Apple’ın pazarlama şefi Phil Schiller, 2015 yılında 12.9 inçlik iPad Pro’yu tanıtırken, tabletin genişliğinin mevcut 9.7 inç iPad’in yüksekliğiyle eşleştiği için Apple’ın o boyuta yerleştirme yaptığını açıkladı. Yani 12.9 inçlik iPad Pro, iki adet 9.7 inç iPad’in yan yana konulmasıyla benzerdi.

Provost bu konsepti aldı ve onu iPad mini’ye uyguladı. 10.5 inçlik bir iPad’in genişliği iPad mini ekran genişliğiyle eşleşiyordu ve ayrıca 10.5 inç iPad, iPad mini ile aynı piksel yoğunluğuna sahip olurken 12.9 inç modeliyle aynı çözünürlüğü kullanıyordu. Konuyla ilgili detaylı açıklama şu şekilde;

Matematik mükemmel sonuç verir. Bu yeni 10.5 inç iPad, 12.9 inç iPad Pro (2732 x 2048) ile aynı çözünürlükte ancak iPad mini ile aynı piksel yoğunluğuna sahip olacaktır (264ppi yerine 326ppi). Rakamları sıkıştırın, küçük bir Pisagor teoremi yapın ve ekranın 10.5 inç olacağını görebilirsiniz. Fiziksel boyutlar açısından, bu 10.5 inç ekranın genişliği iPad mini ekranın çözünürlüğü ile aynı olacaktır.

Mevcut söylentiler yaklaşmakta olan iPad Pro’nun 10 inç civarında olacağını kabul ediyor ancak Apple’ın birden fazla prototipi test edebileceği düşünülerek, şirketin 10.1 inç ile 10.9 inç arasındaki ekran boyutları üzerinde çalıştığını duyuyoruz.

KGI Securities’in analisti Ming-Chi Kuo, başlangıçta tabletin 10.5 inç olacağını öne sürdü ancak son raporuyla 10 inç ile 10.5 inç arasında bir boyutta olabileceğini söyleyerek açıklamasını revize etti.

Japon kaynak Mac Otakara, 10.1 inç’lik bir tabletten bahseden iki ayrı rapor yayınladı ve ilk raporunda 10.9 inç’lik ekran ile geleceğini öngörürken, ikinci raporda Tayvan’daki tedarik zincirinden çıkan söylentiler ışığında 10.5 inç’lik bir ekranı işaret etti.

Henüz bazıları için iPad Pro’nun 10.5 inçlik bir ekrana sahip olacağını söyleyemesek de, en mantıklı ve Apple dizilimine sığan boyutun bu olduğu açık.

Yaklaşan yeni iPad Pro modelinin, 12.9 inçlik iPad Pro’nun yanında satılacak yeni bir amiral gemisi modeli olduğu söyleniyor. Bu modelde fiziksel ana ekran düğmesinin yer almayacağı ve üst çerçeveden yoksun olarak uçtan uca bir ekrana sahip olacağı söyleniyor.

teknik destek