Çinli Şirket iPhone 7 Satın Alan Çalışanların İşten Çıkarılacağını Duyurdu!

iphone_7-cin

Amerika ile Çin’in kapışması her koşulda sürüyor. BBC’nin haberine göre bazı Çinli şirketler Apple’a karşı yaptırım kararı aldılar. Öyleki eğer personelden herhangi birisi iPhone 7 satın alırsa ve bu tespit edilirse o personelin işine son veriliyor. Olayın ciddiyeti oldukça üst seviye diyebiliriz.

teknik destek

Acaba Çinli firmaların çalışanlarının Apple’ın yeni AirPods’unu satın almaları durumunda uzaylılar gibi görünmelerinden mi edişe duyuyorlar? Ne Dersiniz? Belki de iPhone 7 Plus’ın çift lensli iSight kamerası çalışanların dikkatini dağıtacağından endişelilerdir…

Elbetteki asıl problemler bunlar değil.

Çin ülke menfaatini düşünerek karşı veya yabancı ürünlere genelde böyle tavırlar alabiliyor. BBC’nin haberine göre gündeme gelen konunun kaynağı şirket Nanyang Yongkang Medicine Company.

Apple’a karşın böyle bir tavır alan ilk Çinli firma değil Nanyang Yongkang Medicine Company. Daha önce de pek çok firma Apple’ın ürünlerine karşın bu şekilde tavır almışlardı.  Öyleki çalışanlarından iPhone kullananlara özel tekliflerde dahi bulunuldu. Mesela kullanıcının elinde iPhone 6s varsa bunun alınıp yerine başka bir telefonun verilmesi gibi…

Nanyang Yongkang’in bir sözcüsü konuya açıklık getirip, iPhone 7’nin yasaklanmadığını, çalışanların yüksek ücretle iPhone 7 almak yerine ailelerine odaklanmaları gerektiğini düşündükleri için böyle bir adım attıklarını söylüyor. Ne kadar inandırıcı bilinmez ama Çin ile Amerika’nın birbirine karşı olan mücadelesi Apple’ın elini yakacak gibi duruyor.

teknik destek