Şimdi yükleniyor

Dokunmatik Hastalığından Etkilenen iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Sahiplerinin Suçu Ne?

img_0184

Dokunmatik Hastalığından Etkilenen iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Sahiplerinin Suçu Ne?

Dokunmatik hastalığı son zamanlarda iPhone 6 Plus sahiplerinin kabusu olmuş durumda. Apple’ın ilk başta kabul etmediği, perşembe günü ise onarım programı başlattığı bu sorun, bu programa rağmen sorun olmaktan çıkmıyor.

teknik destek

Apple Perşembe günü sitesinde iPhone 6 Plus için ekran titremesi veya multi-touch sorunu için destek sunacağını bildiren bir açıklama yayınladı. Ancak bu destek ücretli. Apple, sizden tam 520 lira talep ediyor. 2 yıllık bir telefonu tamir ettirmek için 520 lira vermek bence mantıklı değil. Peki iPhone 6 Plus sahiplerinin suçu bir dokunmatik hastalıklı bir iPhone sahibi olmak mı ? Apple’ın hiç mi suçu yok ?

IMG_0183-2-300x201 Dokunmatik Hastalığından Etkilenen iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Sahiplerinin Suçu Ne?

Bu yılın başında, donanım tamir şirketi iFixit, 2014 yılında piyasaya çıkan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın dokunmatik hastalığından muzdarip olduğunu bildiren bir rapor yayınladı. Şirkete göre, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın ekranın içinde bir kullanıcının dokunmatik girdileri ile etkileşimde bulunmasına izin veren cisimlerin içinde oturan cipsler bulunuyor. Touch IC Chips adı verilen bu cips, iPhone’un ana kartına küçük lehimli toplarla bağlı. Bu toplar zamanla çatlayabilir ve ekran ile kart arasında temasın kesilmesine neden olabilir. Zaman geçtikçe iPhone 6 ve iPhone 6 Plus tüm dokunmatik işlevlerini kaybedebilir.

Birçok iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kullanıcısı sorunu şikayet etti ve Apple’ı problemlerini çözmek için yeni bir iPhone almaya zorladığı için eleştirdi. Apple’ın dokunmatik hastalığı politikasını gerekçe göstererek çeşitli davalar da açıldı.

Apple, dokunmatik hastalığı konusunda büyük oranda sessiz kaldı ve destek sayfasında yeni programını duyuran açıklamada bu terimden bahsetmedi. Onarım programı açıklaması kullanıcı şikayetlerinden ve ayrıca iFixit tarafından yapılan soruşturmadan dikkate değer şekilde farklı görünüyor.

iFixit ve kullanıcılar, iPhone 6’nın da kusurdan etkilendiğini söylüyorlar. Ancak Apple iPhone 6’dan hiç bahsetmedi. Dahası, Apple, destek belgesinde dokunmatik hastalığının iPhone 6 Plus’ın “sert bir yüzeye defalarca düştüğü ve daha sonra cihaz üzerinde daha fazla stres altına girmesi ” şeklinde ortaya çıktığını açıkladı.

iFixit CEO’su Kyle Wiens, yaptığı açıklamada Apple’ın Perşembe günü yaptığı harekete yanıt olarak, şirketinin sorunu düşürülmeyen cihazlarda deneyimlediğini söyledi.
Wiens, Apple cihazın sert bir yüzeye düşürülmesinin bu soruna neden olabileceği doğru diyor. Fakat tek sebebin bu olmadığını, sorunun asla düşürülemeyen telefonlarda görüldüğünü de sözlerine ekliyor. Wiens, Apple’ı sorunun bir imalat hatasından kaynaklandığını kabul etmediği için eleştirdi ve birçok iPhone 6 sahibinin de etkilendiğini belirtti.

Apple iPhone 6 Plus’ta sorunu düzeltmek için kullanıcılardan 520 lira talep ediyor. Daha önce bu sorunu düzeltmek için Apple’a daha fazla ücret ödeyen olduysa Apple aradaki farkı geri ödeyecek.

Apple’ın burada soruna kayıtsız kalmadığını göstermek adına bir onarım programı başlattı. Fakat bence bu program kesinlikle kullanıcı açısından faydalı bir uygulama değil. Çünkü iFixit CEO’sunun da belirttiği gibi sorun imalat hatası. Burada kullanıcının suçu yok. Bütün iPhone 6 ve iPhone 6 Plus cihazlar her an bu hastalıkla karşı karşıya kalabilirler.

Konu ile ilgili açılan dava sonuçların göre hareket etmek en mantıklı çözüm gibi görünüyor. Tabiki de 520 lira ödeyip tamir ettirme taraftarı olanlara saygımız var. Bizim görevimiz tüketicinin bu işten en az zararla kurtulmasıdır. Konu ile ilgili açılan dava sonuçları geldikçe paylaşıyor olacağız.

teknik destek

1 yorum

comments user
hüseyin

Touch IC Chips sorunu benim telefonumda 1 ay kadar önce başladı telefonumda düşme falan da olmadı sürekli kılıf ile kullanıyorum sadece telefon biraz ısınmıştı. Beklemelimiyim. ücretsiz yaptıma ihtimali var mı?

Yorumlar kapalı.