Facebook iOS Uygulaması %15 Daha Fazla Batarya Tüketiyor

Facebook iphone bataryasını %15 tüketiyor

Facebook, iOS’ta en çok indirilen uygulamaların başında geliyor. Geçen yıl Facebook uygulamasının kullanılmadığı halde iPhone pilini sömürdüğü ile ilgili iddialar ortaya atılmıştı.

teknik destek <

Bu iddiaları kabul eden Facebook şirketi yeni güncellemelerle bu sorunu ortadan kaldırdığını duyurdu. Fakat insanların kafasından acaba Facebook çok batarya tüketir mi sorusu bir türlü silinmedi.

Facebook’un Android uygulamasında da benzer kaygılar yaşayan kullanıcılar Facebook uygulamasını telefonlarından kaldırarak bir test yaptılar. Testin sonunda telefonlarının bataryasının %20 tasarruf sağlandığı görüldü.
Android üzerindeki bu şaşırtıcı sonuçtan sonra bir iPhone 6s Plus kullancısı iOS üzerinde bir test yapmaya karar verdi. iPhone 6s Plus üzerinde yaklaşık bir hafta boyunca yapılan testlerde günlük 10.30 saat kullanıma ulaşıldı. Facebook’a safari üzerinden giriş yapan kullanıcı yaklaşık %15 lik bir batarya tasarrufu olduğunu gördü.

Batarya tasarrufu dışında olayın bir başka boyutu da Facebook uygulamasının iOS üzerinde kullandığı alanla ilgili. Boyutu 111 mb olan uygulama yaklaşık iOS ta 500 mb civarında alan kaplıyor.

Bu testin dışında telefonlarından Facebook uygulamasını kaldıran diğer kullanıcılar da benzer sonuçlar elde ettiler.

Safari’de Facebook’u açtıktan sonra ana ekranına kısayol olarak kaydedip oradan Facebook’a giriş yapan kullanıcılar uygulama ile hemen hemen aynı performansı aldıklarını, hatta Facebook ikonunun bile aynı olduğunu söylüyorlar.

Facebook iOS ta %15 batarya tüketiyor

Facebook uygulaması ile ilgili ortaya atılan bu iddialardan sonra Facebook sözcüsü bu durumu araştırdıklarını söyledi.

müşteri hizmetleri