Google, Yeni Nesil Android Oreo’yu Resmi Olarak Duyurdu

Android Oreo

Google, bugün, Oreo adlı Android işletim sisteminin yeni nesil sürümünü resmi olarak duyurdu. Android Oreo, bildirim iyileştirmelerinden Picture-in-picture desteğine ve yeni emojilere kadar düzinelerce yeni özellik içeriyor.

teknik destek

Yeni Android güncellemesi, hangi uygulamaların görüntülenecek yeni içeriğe sahip olduğunu daha kolay göstermek için tasarlanmış Bildirim Dotları (diğer bir deyişle uygulama rozetleri) adlı iOS benzeri bir özelliği de sunuyor. Bir uygulama simgesine uzun süre dokunulduğunda alınan bir son bildirim ve uygulama widget’ları gibi bilgiler görüntüleniyor; iOS’ta 3D Touch ile olduğu gibi.

Picture-in-picture desteği kullanıcıların herhangi bir video içeriği diğer uygulamaları kullanırken izlemesini sağlıyor. Ayrıca iOS’ta olduğu gibi, kullanıcıların daha hızlı kullanıcı adı ve şifre girişi yapmalarını sağlamak için giriş bilgilerini hatırlatan yeni bir otomatik doldurma özelliği de Oreo ile geliyor.

Android Oreo’da patlayan kafa, vampir, zombi, kirpi, zürafa, servet çerezleri gibi ve daha fazla emojilerin yer aldığı Unicode 10 desteğine yer veriliyor. Mevcut Android emojileri, ikonik Android emojilerini kaldırmak üzere yeniden tasarlandı.

Geliştiricilerin anında çalışabilen uygulamalar oluşturmasına izin vermek için tasarlanan Instant Apps (Hızlı Uygulamalar) artık varsayılan olarak etkin durumda ve Google, geliştirilen güvenlik iyileştirmelerinin yanı sıra daha hızlı başlatma süreleri için işletim sisteminin genel hızında iyileştirmeler yapmış.

Yeni Android Oreo özelliklerine ilişkin ayrıntılı bilgi ilgilenenler için Google’ın sitesinde sunuluyor. Güncelleme, Google’ın Android Open Source Project’i aracılığıyla sağlanıyor; Google, operatör testlerini tamamlar tamamlanmaz yakın gelecekte Pixel ve Nexus cihazlarına güncellemeyi vermeyi planlıyor.

Pixel ve Nexus sahipleri yakın gelecekte Android Oreo güncellemesini almayı bekleseler de, diğer Android tabanlı akıllı telefon sahiplerinin güncellemeyi alabilmek için daha uzun süre beklemesi gerekecek. Öyle ki, Android’in önceki sürümü olan Android Nougat, bir yıl önce piyasaya sürülmesine rağmen Android cihazların yalnızca yüzde 13.5’ine yüklendi.

Android cihazların çoğunluğu, sırasıyla 2014 ve 2015’te piyasaya sürülen Android 5.0 Lollipop ve Android 6.0 Marshmallow’ı çalıştırmaya devam ediyor.

müşteri hizmetleri