Hackerların Hedefinde Mac Kullanıcıları Var!

Mac Hack

McAfee Labs tarafından paylaşılan en yeni güvenlik raporuna göre, 2016 yılında Mac’lerdeki kötü amaçlı yazılım saldırılarında yüzde 744 oranında artış yaşandı. Bu noktada Mac kullanıcılarının tedirgin olmalarına gerek yok. Çünkü saldırıların büyük çoğunluğu başarısızlıkla sonuçlanırken, bir kısmı da kullanıcı kaynaklı olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Saldırıların yüzde 245’ini reklamlar üzerinden gelen saldırılar oluşturuyor. Son derece sinir bozucu olan reklam saldırıları, bir Mac’i ele geçirme veya kullanışsız hale getirme noktasında başarılı değiller. Bu sebeple reklamlar üzerinden gelen saldırıların daha az endişe verici olduğu bir gerçek. Ancak reklamlar üzerinden gelen saldırılara genelde kullanıcılar açık oluyorlar.

McAfee, geçen yıl Mac’lerde 460.000 kötü amaçlı yazılım örneğini keşfetti. 2015 yılına ait rakamlara göre büyük bir artış söz konusu ancak bu rakam genel saldırıların küçük bir kısmını oluşturuyor. Çünkü McAfee, geçen sene toplam 630 milyondan fazla kötü amaçlı yazılım tespitini yaptı.

Mac’lerdeki kötü amaçlı yazılım saldırılarındaki artışın çoğu reklam kaynaklıyken, geçen yıl güvenilen BitTorrent client Transmission, Backdoor.MAC.Eleanor, Xagent aracılığıyla gelen pek çok kötü amaçlı yazılımın Mac’ler üzerinde tespiti yapıldı. Bu kötü amaçlı yazılımlarla şifreleri elde etmek, iPhone yedeklerini çalmak ve daha fazlasını yapmak amaçlanıyordu.

Genel kötü amaçlı yazılımlardan ve reklam tabanlı kötü amaçlı yazılımlarından kaçınmak isteyen Mac kullanıcıların, yalnızca güvenilir geliştiricilerin yazılımlarını indirmeleri ve doğrudan Mac App Store’dan uygulama ihtiyaçlarını karşılamaları gerekiyor. Bunun dışındaki kaynaklara itibar etmemeniz güvenliğiniz için büyük önem taşıyor.