Her Android Kullanıcısının Hayalidir iPhone!

google-android

Bir zamanlar, bir mühendis ekibi Android adlı mobil işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladı. Platform, hayata geçirilmemiş bir BlackBerry OS klonu olarak başladı ancak Apple’ın 2007 yılında tanıttığı ilk iPhone’u, Google’ın platformu üzerinde ciddi bir düzenleme yapması gerektiğini anlamasına yardımcı oldu.

teknik destek

Sonuç olarak, 2008’de HTC Dream’de yer alan Android sürümü, bir yıl önce Google’ın verdiği önizleme sürümüne göre daha fazla iPhone’a benziyordu. Android, Apple’ın mobil işletim sistemi ile benzerlik göstermesine rağmen, Apple’ın iPhone OS’undan çok daha fazla avantaja, çok yönlülüğüne ve herhangi bir donanım üreticisinin ücretsiz olarak kullanabileceği bir açık kaynak platformuna sahip olması nedeniyle bir takım avantajlara sahip.

Yıllarca kullanıcılar çeşitli nedenlerden dolayı Android’e akın ettiler. Piyasada çok fazla Android cihazı bulunuyor ve Android, donanım şirketleri tarafından serbestçe kullanıma elverişli olduğu için, yüzlerce şirket tarafından benimsemiş durumda. İnsanların Android’i tercih etmesinin bir başka nedeni, şüphesiz yazılımın çok yönlülüğü ve esnekliği. Ancak pek çok kullanıcı bu özgürlüğün tadını çıkarırken, Android’i terkedip iPhone’a geçmek isteyen kullanıcı sayısında da büyük bir artış söz konusu.

Bu hafta başlarında, tanınmış pazar araştırması şirketi olan CIRP, kullanıcıların Android platformundan geçmişte olduğundan daha az iPhone’a geçtiğini belirten bir rapor yayınladı. Durum böyle olabilir ya da olmayabilir ancak popüler sosyal ağlardan birisi olan Reddit’te, son zamanlarda iPhone’a geçiş yapan Android kullanıcıları tarafından başlatılan her yeni başlık pratikte işin farklı boyutta olduğunu gösteriyor.

Özellikle bu açılan başlıklardan bir tanesi dikkatimizi çekti. Konu beş yıldır Android telefonları kullanan birisine ait. Konu sahibi, başlangıçta özgürlük ve çok yönlülüğün Android’i sevmesini sağladığını ama zamanla Android’te meydana gelen problemlerden bıktığını belirtmesine ve iPhone 7 satın almasına dayanıyor.

Kullanıcı, iPhone 7 sonrası deneyimi için ise, şaşırtıcı pil ömrü, mükemmel kamera ve her şeyin pürüzsüz olduğunu söyleyerek özetliyor…

Elbetteki bu milyonlarca iPhone kullanıcısından sadece bir tanesinin tecrübesi. Google, Android için hemen hemen tüm işlevleri eklemek adına üçüncü taraf gelişticilere özel ROM’lar inşa edebilme yetkisi verdi ve bu sayede platformunu ileri götürdü, götürmeye de devam ediyor. Ancak bir süre sonra insanlar, daha fazla özellik ve işlevsellikten öte, sadece çalışan bir telefonlarının olmasını istediklerini anlıyorlar ve bu noktada Android onlara istediklerini vermiyor.

Google’ın mobil platformu genel kullanıcı deneyimi ve işletim sisteminin pürüzsüzlüğü konusunda henüz iOS’a ulaşmayı başaramamış durumda. Android telefon üreticileri, iPhone’un güç ve performansıyla eş değer bir cihaz sunamıyorlar. Apple’ın tekelinde olan iOS’a karşın Android’in daha fazla üreticinin elinde olması elbetteki onun yükselişini hızlı ve esas kılıyor ama gün geçtikçe kullanıcıların daha fazlasını değil, asıl olanı istedikleri görülüyor.

teknik destek
error: Çok sık deneme yapıyorsun !!