İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iCloud Depolama Alanı Nasıl Arttırılır? iCloud Depolama Alanı Sorunlarına Çözümler

Apple’ın iCloud depolama hizmeti, fotoğrafları, videoları, cihazın yedeklenmesi ve daha fazla bulut depolama için kullanılabilir. Şirket Apple ID başına 5 GB ücretsiz iCloud depolama alanı sunuyor. Çoğu iPhone kullanıcısı için yetersiz gelen iCloud depolama alanını aylık ödeme planları dahilinde arttırabiliyorsunuz;

  • 50 GB – 2,99 TL/Ay
  • 200 GB – 7,99 TL/Ay
  • 1 TB – 29,99 TL/Ay

Peki ya 5 GB ücretsiz depolama alanınızı genişleterek sorunun ücretsiz çözümü mümkün mü? Elbetteki mümkün. Bunun için bazı yöntemler mevcut.

iCloud Depolama Alanı

1) Depolama Alanı Kullanımınızı Kontrol Edin

iPhone veya iPad üzerinden Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı seçenekleri ile ne kadar alan kullandığınızı kontrol edebilirsiniz.

Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı > Alanı Yönet seçenekleri üzerinden ise kullanım detaylarınızı görüntüleyebilirsiniz.

2) Eski Yedekleri Silin

Daha önce aynı Apple ID (Apple Hesabı) ile farklı iOS cihazları kullandıysanız muhtemelen mevcut cihazınızın yedekleri ile birlikte bu eski cihazlarınızın yedekleride iCloud hesabınız üzerinde yer kaplıyordur. Ayarlar > iCloud > Saklama Alanı > Alanı Yönet seçeneklerinden mevcut ve eski iOS cihazınıza ait yedekleri görebilir ve yedekleme ayarlarına tıkladığınızda en alttan “Yedeklemeyi Sil” diyerek gereksiz yere yer işgal eden bu verileri silebilirisiniz.

3) Yedekleme Ayarlarını Değiştirme

Sizin için önem arz eden verileri yedekleyin. Önem arz etmeyen ve geriye kalan tüm veriler sadece çöptürler ve iCloud saklama alanınızda boşu boşuna yer işgal ediyor olabilirler.

Öncelikle;

  • Fotoğraflar,
  • Kişiler,
  • Notlar,
  • Mail

gibi verilerinizin yedeklenmesini açmanızı öneririz. Bunun dışındaki veriler sadece kuru kalabalık olabilirler. Bu durumda size tavsiyemiz Ayarlar > iCloud seçeneklerinden diğer yedeklemeleri kapatmanız yönündedir.

4) Fotoğraflarınızı Yedeklemek için Alternatif Seçeneklere Yönelin

iCloud hesabı için en önemli alan kullanan yedekleme verisi şüphesiz fotoğraflardır Hal böyle olunca, kalabalık bir fotoğraf galeriniz varsa kısa süre içerisinde iCloud 5 GB ücretsiz alanınız dolacaktır. Bunun önüne geçmek ve fotoğraflarınızın iCloud hesabınız üzerindeki külfetini engellemek için Microsoft OneDrive, DropBox, Yahoo’nun Flickr hizmeti, Amazon Cloud Drive gibi alternatiflere yönelebilirsiniz. Benim şahsi tercihim Google’ın bulut depolama hizmeti Google Fotoğraflar. Hem sınırsız depolama alanı hem de hızlı yedekleme ve indirme özellikleri ile bulut depolama da kesinlikle en iyisi diyebilirim.

Tüm bu yöntemleri denemenize rağmen halen iCloud depolama alanı size yetersiz geliyorsa ciddi anlamda artık aylık ödeme seçenekleri ile ek alan almanız gerektiğini belirtmek isteriz.