Intel Çiplerin Tüm Modern Bilgisayarları Etkileyen Tasarım Hatası ve Güvenlik Açığı Şok Etkisi Yarattı!

1
Intel Cip

Intel CPU’larında ciddi bir tasarım kusuru ve güvenlik açığı bulundu. Düzeltme için ise işletim sistemi düzeyinde bir güncelleştirme gerekiyor. Intel çiplerin sahip olduğu tasarım kusuru ve güvenlik açığı, Windows, Linux ve macOS çalıştıran son 10 yılın tüm modern bilgisayarlarını etkiliyor.

teknoloji hattı
teknoloji hattı

Güvenlik açığına ilişkin detaylar henüz tam olarak paylaşılmadı çünkü bilgiler şu anda ambargo altında. Ön bilgilere göre, güvenlik açığının normal kullanıcı programları vasıtasıyla korumalı çekirdek belleğinin içeriğini görmeye izin veren bir hatadan oluştuğu belirtiliyor.

Bu, kötü niyetli bir programın en kötü ihtimalle şifrelere, oturum açma tuşlarına ve benzeri bilgileri içeren çekirdek belleğinin içeriğini okuyabileceği anlamına geliyor. Hatanın ne kadar ciddi olduğu henüz net değil ancak son zamanlarda Windows ve Linux için yayımlanan yazılım güncellemeleri ile hızla yapılan değişiklikler göz önüne alındığında durumun kritik olduğu görülüyor.

Hatanın düzeltilebilmesi için bazı bilgisayarların performansında kayıpların göze alınması gerekiyor. Çekirdekte bir izolasyon yapılarak kullanıcı süreçlerinden ayrı tutulması gerekiyor ve bunun yapılması durumunda Linux ve Windows bilgisayarda yüzde 5-30 oranında bir yavaşlama meydana geliyor. Şu anda teknik detayların az olduğu göz önüne alındığında Mac’lerin bu durumdan nasıl etkileneceği bilinmiyor.

Linux ve Windows için sorunun çözümü için yazılım güncellemelerinin verildiği ve bundan hiç söz edilmemiş olması ilginç dururken, Apple’ın da sorunu ele alan bir güncelleme üzerinde çalıştığı tahmin ediliyor.

Intel çiplerindeki güvenlik açığıyla ilgili bilinenleri The Register‘da bulabilirsiniz. Yine Intel çiplerin tasarım hatası ile ilgili ayrıntılar ve ek bilgiler bu ayın ilerleyen günlerinde The Register’da yayımlanacak.

teknoloji hattı

1 YORUM

YORUM YAPIN, DEĞER KATIN!

Lütfen yorumunuzu buraya yazın.
Lütfen adınızı buraya yazın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.