iOS 10.1 ile iPhone 7 Plus Kullanıcıları için Vaat Edilen “Portre Modu” Geliyor

iphone7-plus-kamera

Apple bugün iOS 10 için ilk ara güncellemenini hazırlığını yapmak için, geliştiricilerine iOS 10.1 beta 1‘i yayınladı. Genel olarak geliştirmelere odaklanıldığı tahmin edilen şirket, iPhone 7 lansmanında iPhone 7 Plus’ın çift lensli arka kamerası üzerine vaat ettiği Portre Modu’nu da kullanıma sunuyor.

teknik destek

Şimdiye kadar iPhone 7 Plus için kullanılamaz olan Portre Modu’nun şimdilik iOS 10.1 beta 1 ile gelecekte iOS 10.1 güncellemesinin yayınlanması sonrası kullanılabilir olacağını da böylece söylemiş olalım.

Portre Modu’na daya yakından bakacak olursak, bu mod sayesinde arka planı bulanıklaştırabiliyorsunuz ve objeyi daha net hale getirebiliyorsunuz. Tıpkı DSLR fotoğraf makinelerinde olduğu gibi çekim yapmak mümkün oluyor.

Aşağıdaki görselde Portre Modu ile çekilmiş örnek bir fotoğrafa erişebilirsiniz;

iphone-7-plus-portre-modu

Yukarıdaki fotoğraftaki görüntüyü elde etmek için iPhone 7 Plus’ın kamerası dahili görüntü sinyal işlemcisini kullanıyor. Fotoğrafın arka planına bokeh adı verilen bulanıklık uygulanıyor. Görüntünün derinlik haritası ile bu uygulama yapılıyor.

Şu anda iOS 10.1 beta 1 ile kullanılabilir olan Portre Modu’nun tam olarak beklentilere cevap vermediğini de belirtelim. Portre Modu’nun iOS 10.1 için gelecek betalarla daha da kullanışlı hale geleceği ise açık. Muhtemelen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın ülkemizde satışa sunulduğunda Portre Modu’nu iPhone 7 Plus satın alan kullanıcılar sorunsuz olarak kullanıyor olacaklar.

teknik destek
error: Çok sık deneme yapıyorsun !!