İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 11.1’den iOS 11.0.3’e Nasıl Geri Dönülür?

Apple dün, iOS 11 sürümü için dördüncü ara güncelleme olan iOS 11.1‘i yayınladı. iOS 11.1 ile pek çok yenilik kullanıma sunuluyor. Yeni Unicode 10 emojileri, tasarım bakımından yenilenen emojiler, iOS 11 ile kaldırılan ve yeniden kullanıma sunulan 3D Touch Uygulama Değiştirici, Safari, Kişiler gibi uygulamalarda durum çubuğuna dokunarak sayfanın başına geri dönerken kullanılan yeni animasyon gibi pek çok yenilik, hata düzeltmeleri ve güvenlik yükseltmeleri söz konusu.

teknik destek

Her yönden iOS 11.1 güncellemesinin önceki sürümlere göre daha iyi olduğu açık ancak herkes için aynı şey geçerli değil. Güncelleme sonrası veya tümüyle keyfi olarak iOS 11.1’den iOS 11.0.3’e geri dönmek istiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda bunu nasıl yapacağınızı ele alacağız.

Her zaman olduğu gibi iOS cihazınızın tam yedeklemesini yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bunun için öncelikle iCloud yedeklemesini yapın. Herhangi bir Wi-Fi ağına bağlandıktan sonra Ayarlar > En Üstteki Apple Kmliği menüsü > iCloud > iCloud Yedekleme menüsüne gidin ve yedekleme işlemini başlatın.

iCloud yedeklemesi yerine iTunes yedeklemesini yapabilirsiniz.

iOS 11.1’den iOS 11.0.3’e Geri Nasıl Dönülür?

1 Her şeyden önce Mac’inizde veya Windows PC’nizde en yeni iTunes sürümünün yüklü olduğundan emin olmanız gerekiyor. Değilse hemen iTunes’i güncelleyin veya devam ederek indirin.

2 Sahip olduğunuz cihaz için de ilgili IPSW dosyasına sahip olmanız gerekiyor. Belirli aygıtınız için doğru iOS 11.0.3 IPSW dosyasını indirebilirsiniz. Türkiye’deki aygıtlar için “Global” seçimini yapmalısınız.

3 Aygıtınızdaki iPhone’u Bul özelliğini kapatmanız gerekiyor. Ayarlar > iCloud > iPhone’u Bul menüsüne gidin. Özellik açıksa kapatın. Kapatmak istediğinizde kimlik doğrulaması için iCloud parolanızı girmeniz istenecektir. Parolanızı girerek kimliğinizi doğrulamayı tamamlayın.

4 Cihazınızı bilgisayara bağlamak için aygıtınızın kutusundan çıkan USB kablosunu kullanın ve iTunes’i açın. Şimdi, Mac’inize veya Windows PC’nize bağlı olan aygıtı DFU veya Kurtarma Modu’na almanız gerekecek.

iPhone 7 kullanıcıları, telefonun DFU moduna nasıl geçirileceğine ilişkin talimatlar için buradaki rehberimize göz atabilirler. iPhone 7 harici aygıta sahip olan kullanıcılar, Güç ve Ana Ekran düğmesine 10 saniye basılı tutup ve ardından Güç düğmesini bırakıp Ana Ekran düğmesine basılı tutmaya devam etmelidirler. Aygıt DFU moduna girecek ve iTunes Kurtarma Modunda bir aygıt tespit ettiğini bildiren bir uyarı verecektir.

5 Şimdi, iTunes ekranındayken klavyenizin Option/Alt tuşunu (Mac) veya SHIFT tuşuna (Windows) basılı tutarken farenizle “iPhone’a Geri Yükle” seçeneğine tıklayın.

Açılan ekrandan indirdiğiniz iOS 11.0.3 IPSW dosyasını seçin.

6 iTunes, iOS 11.0.3’ü aygıtınıza geri yükleyecektir.

Geri yükleme işlemi başarıyla tamamlandığında aygıtınızın ekranında standart Merhaba! ekranı gelecektir.

müşteri hizmetleri