İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS’ta ve macOS’ta Makaleleri ve Diğer Metinleri Siri’ye Okutabilirsiniz!

Siri, bazılarının istediği gibi mükemmellikte bir arkadaş olmayabilirken, kişisel asistanın sesinin hayatımıza sağladığı pek çok çeşitli faydaları vardır. Şahsen son birkaç yıldır, okumak istediğim ama aslında okumam gerekmeyen tüm metinleri okumak için Siri’yi kullanıyorum. Çünkü her gün yüzlerce e-posta alıyorum ve asıl işimi yaparken bunları da okumam gerekiyor. İşte tam da bu noktada Siri bana beklediğimi fazlasıyla sunuyor.

teknik destek

Siri’nin makaleleri, e-postaları ve diğer metinleri okuması özgürleştirici bir his olabilir. Siri, ekranda açık olan her içeriği okuyabilir ve ekrandakini değiştirsenizde içeriği okumaya devam ederi.

iOS’ta Siri’ye Metin Nasıl Okutulur?

Siri’nin iOS’ta size metinlerinizi okumasını sağlamak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Konuşma menüsüne gidin.

Bu menüde iki seçenek göreceksiniz; Seçimi Seslendir ve Ekranı Seslendir. İlk seçenekte Siri size seçtiğiniz metni okuyacaktır. İkinci seçenekte ise Siri ekranda görülen her şeyi okuyacak. Kişisel olarak ben her iki özelliğide etkinleştirdim.

Her iki konuşma özelliği de farklı şekillerde güçlüdür. Ancak Ekranı Seslendir özelliği asıl olarak kullandığım özellik konumunda.

Siri’nin bu özelliğini kullanmak için iki parmağınızla Bildirim Merkezi’ni açtığınız şekilde ekranı yukarıdan aşağıya iki parmağınızla kaydırın. Siri hemen aktif hale gelecek ve ekranda olanları okumaya başlayacaktır.

Ayrıca özelliği etkinleştirdiğiniz bu menü üzerinden özellikle ilgili pek çok denetimi yapabilirsiniz. Siri’nin okuma hızını ayarlamak gibi.

macOS’ta Siri’ye Metin Nasıl Okutulur?

Siri-Dock-Mac

macOS’ta özelliğin etkinleştirilmesi ve kullanımı iOS’a göre biraz farklıdır. Sistem Tercihleri > Erişilebilirlik menüsüne gidin ve yan menüden Konuşma seçeneğine tıklayın. iOS’ta göre Siri’nin macOS’ta daha başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Herhangi bir ekrandaki içeriğe bakarken, özelliği etkinleştirirken yapılandırdığınız klavye düğmesini kullanarak Siri’nin ekrandaki metni okumasını sağlayabilirsiniz.

müşteri hizmetleri