iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın Su Geçirmiyor mu?

iphone-6s-ve-6s-plus-su

iPhone 6s’in ve iPhone 6s Plus’ın piyasaya sürülmesinden bu yana geçen sürede yeni cihazlar üzerinde pek çok test yapıldı ve hiç kimsenin beklemediği bir durum ile karşılaşıldı: Apple cihazlarının su geçirmemesi için özel olarak güçlendirmişti.

teknik destek

Apple tarafından konu ile ilgili resmi bir açıklama yer almıyor. Ancak yapılan testler cihazların kısmen su geçirmediğini gösteriyor. Daha önce de Apple Watch’ın Apple tarafından yapılan açıklamada sadece el yıkarken gibi durumlarda su geçirmediği belirtilmiş ancak cihaz bilekte iken 10 metreden dalışla 1.200 metre boyunca kullanılmasına rağmen su geçirmediği görülmüştü. Bunun gibi benzer ve performanslı testlerde de başarılı sonuçlar yakalanmıştı.

iPhone 6s ve 6s Plus üzerinde yapılan bazı testlerde cihazların dakikalarca su altında durmasına karşın herhangi bir zarar görmedikleri ortaya çıktı. Ancak firmanın bu konu bir garanti vermemesi ve detay vermemesi sebebi ile kullanıcılar açısından bunun net bir cevabı yok. Olayı derinleştiren iFixit iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ı su altında test ederek iç yapısına dair dip notlar paylaştı. Ve çıkan sonuçta cihazın su geçirmemesi için özel bir yapı maddesi ile güçlendirildiği ortaya çıktı. Ancak cihazın içine kısmi su aldığı da görüldü.

Sözün özü, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın su geçirmeme özelliğine sahip değil. Sadece suya karşı biraz daha güçlüler.

müşteri hizmetleri