İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone Satışlarında Düşüş Başladı mı?

iPhone satışları 2007 yılından bu yana her yıl artarken, 2016’da Apple’ın ikonik akıllı telefonunun yıllık satışlarında bir miktar düşüş yaşanacağı düşünülüyor. Tim Cook da bu yılın başında bu konuya değinmişti.
” iPhone için bu çeyrekte düşüş olacak mı sizce ? ” sorusuna Cook, geçtiğimiz Ocak ayında “Hakkında konuşacağım seviyelere düşeceğini sanmıyorum. ” cevabını vermişti. ilk raporlar Apple’ın iPhone satışlarındaki düşüşün ilk çeyrekte yaşanacağını iddia ederken Nikkei’den gelen yeni bir rapor yılın ikinci çeyreğinde de satışların düşeceğini düşündürmekte.

 

Geçen yıl Eylül ayında tanıttığı iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri için ilk başta stok sorunları yaşayan Apple, bu yılın ilk çeyreğinde parça talebini azalttı. Bu yıl önceki döneme göre yaklaşık% 30 oranında (ilk çeyrekte) üretim azalttı. Apple, bu yıl üretimin bu oranlarda kalacağını Japon tedarikçilere bildirdi.

iPhone SE modelinin çıkış sebeplerinden birisi de iPhone fiyatlarında yaşanacak düşüşü durdurmaktı. Fakat görünen o ki iPhone SE de çare olamamış bu düşüşe. iPhone SE için hala net olarak satış rakamları belli değil. Fakat İddialar satışların iyi gitmediği yönünde.

 

Bu yıl sonbaharda tanıtılacak olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelinde büyük bir değişim yaşanacağını düşünüyorum. Başta tasarım değişikliği olmak üzere donanımsal olarak da çok iyi özellikler ekleneceğini düşünüyorum. Bu sebeple Apple’ın iPhone satışlarının yine yükseliş trendine girmesi muhtemel.