iPhone ve iPad’de Belirli Web Siteleri Nasıl Engellenir?

iPhone-Engelleme

iPhone ve iPad’inizi kimi zaman çocuklarınızın kullanımına veya diğer insanlara veriyor olabilirsiniz ve gizliliğinizi ve güvenliğinizi sağlamak amaçlı belirli web sitelerini engellemek isteyebilirsiniz. Peki ama nasıl?

teknik destek

iPhone, iPad veya iPod touch’ta belirli web sitelerini engellemek oldukça kolaydır. Bu iOS’un sunduğu yerleşik bir özelliktir ve herhangi bir üçüncü taraf uygulama ile uğraşmanıza kesinlikle gerek yoktur.

Öncelikle Ayarlar’a gidin. Buradan Genel > Sınırlamalar kısmına erişin.

Eğer daha önce sınırlama ayarınız açık ise sizden daha önce koyduğunuz dört haneli bir şifreyi girmeniz istenilecektir. Yok eğer daha önce herhangi bir sınırlama ayarını aktif hale getirmediyseniz üst kısımda yer alan “Sınırlamaları Etkinleştir” seçeneğine tıklayın ve güvenlik amaçlı bir şifre koymanız gerekecek. Hemen bir şifre belirleyin ve bu şifreyi unutmamak için hatırlayabileceğiniz şekilde ayarlayın.

Sınırlamaları aktif hale getirdikten sonra biraz aşağıya doğru kaydırın ve “Web Siteleri” kısmına tıklayın. Bu ayar menüsünden “Yalnızca Belirli Web Siteleri” seçeneğine tıklayarak devam edin.

Bu adımda iOS size yalnızca erişime izin verilecek web sitelerini listeleyecektir. Bir bakıma beyaz liste olarak adlandırılabilecek bu listeye kendinize göre eklemeler yaparak diğer sitelere erişimin önüne geçebilirsiniz.

Bu noktada özellikle çocuğunuz için özel bir ayarlama yaparsanız faydasını göreceksinizdir.

müşteri hizmetleri

Merhaba ismim Berna. 7 yıldır internet ve dijital pazarlama konusunda çeşitli firmalarda görev yaptım. Apple'a olan ilgim oldukça yüksek. AppleFoni'ye tecbrübelerimi paylaşmak üzere katıldım.